Błyskotliwe obserwacje znanej artystki

Błyskotliwe obserwacje znanej artystki
Błyskotliwe obserwacje znanej artystki

Hanna Bakuła o związkach – bezkompromisowo

Książka „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę” to zbiór przenikliwych spostrzeżeń autorstwa jednej z najbardziej wyrazistych artystek w Polsce. Hanna Bakuła nie boi się kontrowersyjnych tematów i w sposób dosadny pisze o relacjach damsko-męskich, seksualnych obyczajach Polaków, a także o rolach, jakie odgrywają oni w związkach i nie tylko. Książka ukazała się 25 września nakładem Wydawnictwa G+J Książki.

O jakiej kobiecie w głębi duszy marzy każdy mężczyzna? I dlaczego jest to raczej „wyjący kudłacz” niż „inteligentna laska”? Jaka relacja naprawdę łączy dziadzię-dzidzię i wnuczkożonkę i czemu ta druga decyduje się na związek z tym pierwszym? Czym charakteryzuje się chłopobab, kobieta rzep lub zdziwieniec?

Hanna Bakuła stworzyła swój własny słownik i galerię barwnych postaci, które doskonale odzwierciedlają ludzkie przywary i niuanse damsko-męskich relacji. Choć znaczenie niektórych pojęć wskazuje sama ich nazwa, inne wymagają dodatkowego komentarza. Autorka każde z nich tłumaczy w charakterystyczny dla siebie ironiczny sposób z ogromną dozą humoru.

Hanna Bakuła na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i jej najnowsza książka doskonale wpasowuje się w wizerunek odważnej artystki. W swoich tekstach stawia zuchwałe pytania i podsuwa zaskakujące odpowiedzi. Przedstawia „katalog typów” zarówno męskich, jak i damskich, podpowiada, jakich sytuacji lepiej wystrzegać się w związku i w dowcipny, bezpośredni sposób komentuje łóżkowe nawyki i seksualne niedoskonałości kobiet i mężczyzn. Udziela śmiałych porad i zaskakuje przenikliwymi obserwacjami. Odważnie komentuje rzeczywistość i zjawiska, których znaczna część społeczeństwa woli nie zauważać. Przede wszystkim jednak, pod płaszczykiem żartobliwych, luźnych spostrzeżeń, przemyca wiele słodko-gorzkich i boleśnie prawdziwych refleksji dotyczących współczesnego świata i ludzi.

O autorce:
Hanna Bakuła
– malarka i pisarka, autorka kilkunastu książek. Pisała felietony do „Playboya” i „Urody”, obecnie pisze bloga i felietony na portalu www.kobieta.wp.pl oraz publikuje teksty w miesięcznikach. Jest absolwentką wydziału malarstwa warszawskiej ASP. Portretowała m.in.: Liv Ullmann, Yehudi Menuhina, Daniela Olbrychskiego, Agnieszkę Osiecką. Pracuje w technice pasteli. Całe lata 80. XX w. spędziła na Manhattanie. Projektowała tam m.in. kostiumy i scenografię do spektakli na Broadwayu, za które wyróżnił ją „New York Times”. Oprócz polskiego ma też obywatelstwo amerykańskie. Mówi o sobie, że jest soft-feministką. Prowadzi fundację propagującą kulturę polską za granicą, wspiera dwa domy dziecka, organizuje festiwale muzyki Franciszka Schuberta.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.