Nagroda Premi Flaiano dla Jarosława Mikołajewskiego

Nagroda Premi Flaiano dla Jarosława Mikołajewskiego
 Dwóch Polaków: reżyser i aktor Jerzy Stuhr oraz Jarosław Mikołajewski, poeta, pisarz, publicysta i tłumacz, otrzymało tegoroczne prestiżowe włoskie nagrody Premi Flaiano.
Wyróżnienia zostały wręczone w niedzielę, 14 lipca br. w Pescarze.
Jarosława Mikołajewskiego nagrodzono w kategorii „italianistyka na świecie”. Były dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie od lat pisze o Włoszech w książkach, wierszach, esejach i artykułach, publikowanych m.in. w „Gazecie Wyborczej”. Wyróżnienie Premi Flaiano przyznano mu za książkę „Rzymska komedia”, wydaną przez Wydawnictwo Agora w 2012 r. intelektualną podróż po zakątkach stolicy Włoch.
Nagrody Flaiano przyznawane są od 1976 r. twórcom literackim, teatralnym, filmowym, telewizyjnym. Ich patron, pochodzący z Pescary Ennio Flaiano (1910-1972) był znanym dramaturgiem, scenarzystą i pisarzem, współtwórcą scenariuszy do dziesięciu obrazów Federica Felliniego.
Obie polskie kandydatury do nagrody Premi Flaiano zaproponował fundacji Włoski Instytut Kultury w Krakowie.  Jarosław Mikołajewski wydał dziewięć tomów poetyckich, w tym zbiór wierszy pod tytułem „Zbite szklanki”, za który został uhonorowany Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.
Jest ponadto laureatem nagród literackich imienia: Kazimiery Iłłakowiczówny, Świętego Brata Alberta, Barbary Sadowskiej, oraz Nagrody Nowej Okolicy Poetów. To autor zbioru opowiadań „Dolce vita” oraz książki „Rzymska komedia”, która była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”. Pisze i tłumaczy również książki dla dzieci. W latach 2006-2012 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Rzymie.
Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.