Znamy laureatów 15. Nagrody im. Beaty Pawlak 2017

Przegląd

 

 

 

Laureatem tegorocznej Nagrody imienia Beaty Pawlak zostali Krzysztof Kopczyński i Anna Sajewicz za reportaż “Dybuk. Opowieść o nieważności  świata” (Agora, Warszawa 2017)

O nagrodzonej książce:
– Kopczyński i Sajewicz skupiają się na relacjach wzajemnych – chasydów z Izraela pielgrzymujących do Humania i mieszkańcach tego miasta – to jednak chętnie wychodzą poza oczywistą dychotomię: swój – obcy, miejscowy – cudzoziemiec. Ich książka jest także ciekawą panoramą współczesnej Ukrainy – młodego państwa borykającego się z licznymi trudnościami: poradziecką przeszłością, kłopotami z Rosją – tym bardziej że narracja doprowadzona jest do współczesności, do protestów na Majdanie, aneksji i okupacji Krymu, wojny w Donbasie – pisze Marek Radziwon o wyróżnionym reportażu.

Na Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok, do Humania na Ukrainie przyjeżdża 30 tysięcy chasydów. Ich cadyk Nachman kazał się pochować na cmentarzu ofiar powstania z 1768 roku, kiedy to Kozacy wymordowali tysiące Żydów i Polaków, i obiecał, że każdy Żyd, który pomodli się na jego grobie, będzie zbawiony. Mieszkańcy miasta boją się chasydzkich biznesmenów wspieranych przez władze, a chasydzi – antysemityzmu. Na konflikt ekonomiczno-religijny nakłada się skomplikowana sytuacja polityczna Ukrainy.

Autorzy nie stają po żadnej stronie. Czasem dopuszczają do głosu dybuki – biedne dusze, które po śmierci nie znalazły spokoju i błagają o wsparcie jakiegokolwiek boga.

Krzysztof Kopczyński – wykładowca w Instytucie Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Reżyser i producent filmów dokumentalnych nagradzanych w kilkudziesięciu krajach. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Anna Sajewicz – absolwentka filmoznawstwa oraz kultury Rosji i narodów sąsiednich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalistka w dziedzinie kinematografii rosyjskiej. Autorka esejów i recenzji oraz tłumaczka z języka rosyjskiego i ukraińskiego.

 

Podczas gali rozstrzygnięty został także konkurs Stowarzyszenia Filmowego „Dziki Bez” dla początkujących autorów na reportaż o spotkaniu kultur “Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”. Nagrodzono Aleksandrę Gałkę za tekst “Wysłałaś naszą córkę do piekła”. Zostanie on opublikowany  w „Dużym Formacie”, dodatku „Gazety Wyborczej”.

Wydarzenia towarzyszące gali Nagrody im. Beaty Pawlak, w tym konkurs „Palma warszawska. Drzewo poznania swojego i obcego”, realizowane są w ramach programu edukacyjnego „Raj na ziemi”, który został stworzony w roku 2017, z okazji 15-lecia istnienia Nagrody. Konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów. Jednym z celów programu „Raj na ziemi” jest promowanie nowych, młodych talentów reporterskich. Praca na zasadzie „Mistrz – Uczeń” jest bardzo inspirującym i praktycznym działaniem, które może w znaczniej mierze odkryć i rozwinąć nowy talent pisarski. Celem programu jest stworzenie całorocznego szeroko rozumianego programu edukacyjnego opartego na literaturze faktu.

Program finansowany jest przez m.st. Warszawa.

Nagroda im Beaty Pawlak jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony Jej testamentem i noszący Jej imię Fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

 

 

 

Kategorie: Nagrody

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.