"Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa" już w księgarniach

"Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa" już w księgarniach
Moda na biografie i powieści biograficzne cały czas trwa.  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników proponuje dzisiaj książkę Teodora. Aktorka, kurtyzana, cesarzowa. To zbeletryzowany portret Teodory, jednej z najpotężniejszych kobiet w Bizancjum. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi…

Zniewalająca, charyzmatyczna, silna.
Teodora – wywodząca się ze społecznych nizin – awansuje, stając się jedną z najpotężniejszych kobiet w dziejach Bizancjum. W powieści Stelli Duffy wraca w pełnym blasku jako fascynująca, kontrowersyjna i uwodzicielska kobieta. Niektórzy nazywali ją świętą. Inni nie byli aż tak łaskawi…
Gdy ginie jej ojciec, młoda Teodora – żeby przetrwać – zmuszona jest do niemal niewolniczej pracy. Przechodzi ciężką szkołę życia, by stać się tancerką, aktorką, a w końcu kurtyzaną. Z czasem dostrzeże, iż jednym zmysłowym gestem może całkowicie zmienić swój los.
Akcja powieści jednej z ciekawszych brytyjskich pisarek rozpoczyna się na tętniących życiem ulicach Konstantynopola  i przepełnionych erotyką publicznych przedstawieniach w hipodromie, przenosi nas w zacisze pustynnych klasztorów w Egipcie i do Aleksandrii, po czym stajemy się świadkami politycznych intryg prowadzonych za zamkniętymi drzwiami cesarskiego pałacu.

„Duffy  uważnie podąża za historią życia tej kobiety, ale udało jej się coś znacznie większego: stworzyła jej prawdziwe wewnętrzne życie, co jest niezwykłym osiągnięciem w powieści historycznej”.

Jane Jackman, „Independent”

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.