3,3 mln dolarów za głowę Salmana Rushdiego

3,3 mln dolarów za głowę Salmana Rushdiego
Jak podaje TVN 24:
Irańska Fundacja Męczenników zwiększyła nagrodę za głowę Salmana Rushdiego o pół miliona dolarów. To efekt wzrostu napięcia, jakie wywołał antyislamski film o proroku Mahomecie, który przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci.

14 lutego 1989 roku, w dzień świętego Walentego, do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC z wiadomością, że autor został „skazany na śmierć” przez ajatollaha Chomejniego. Po raz pierwszy usłyszał wtedy słowo fatwa. Jego przewina? Napisał powieść pod tytułem Szatańskie wersety, której zarzucano, że jest  „przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi”.

Irańska Fundacja Męczenników oświadczyła, że fatwa będzie obowiązywać wiecznie, a za głowę pisarza wyznaczono nagrodę w wysokości 2,8 mln dolarów.

Wczoraj  szef Fundacji Hassan Sanei ogłosił, że nagroda wzrosła do 3,3 mln dolarów. Wyrok wobec Rushdiego nie został wykonany, a ataki przeciwko islamowi nasilają się, co widać poprzez obraźliwy dla proroka film. Rozkaz zabicia Rushdiego został wydany, by wyplenić korzenie antyislamskiego spisku i powinien być wykonany właśnie teraz. Dlatego zwiększamy nagrodę za jego zabicie – powiedział Sanei.

W 1998 r. rząd Iranu zdystansował się od wyroku śmierci wydanego na Rushdiego, ale następca Chomejniego, ajatollah Ali Chamenei w 2005 roku powtórzył, że pisarz jest zdrajcą, który powinien zostać zabity. Rząd konserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada w 2007 roku potwierdził, że ”fatwa jest wieczna”.

PRZYPOMINAMY – premiera najnowszej książki Salmana Rushdiego JOSEPH ANTON. Autobiografia  – już dziś, tj. 18 września – zapraszamy do księgarń!
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.