Wydawnictwo Czarna Owca i „Duch równości”

Wydawnictwo Czarna Owca i „Duch równości”
Wydawnictwo Czarna Owca i „Duch równości”

Wydawnictwo Czarna Owca zaprasza na warsztaty i dyskusję wokół książki brytyjskich socjologów zdrowia Richarda Wilkinsona i Kate Pickett „Duch równości. Tam, gdzie panuje równość, wszystkim żyje się lepiej”.

14 grudnia (środa) od godziny 16.00
w Warszawskim Centrum Społecznym,
ul. Poznańska 38/41 (w oficynie)

godz. 16.00 – warsztaty „Równość się opłaca, czyli dlaczego społeczeństwa egalitarne radzą sobie lepiej”

prowadzenie: Maciej Konieczny

godz. 18.00 – dyskusja wokół książki „Duch równości”

Goście:
Prof. Maria Jarosz (ISP PAN)
Prof. Henryk Domański (IFiS PAN)
Prof. Kazimierz Frieske (Instytut Socjologii UW)
Dr Michał Bilewicz (Wydział Psychologii UW)

Wśród uczestników warsztatów i dyskusji rozlosowane zostaną egzemplarze książki „Duch równości” R. Wilkinsona i K.Pickett.

Co mają wspólnego szympansy, społeczeństwo amerykańskie i dziura ozonowa?
Czy większe różnice dochodowe skutkują większym obwodem talii?
Dlaczego najbogatsi niekoniecznie są najszczęśliwsi?
W czym są lepsze egalitarne społeczeństwa – a w czym gorsze?

„Duch równości” Richarda Wilkinsona i Kate Pickett jest na tle tej literatury pozycją szczególną. Autorzy, opierając się na trzydziestu latach swoich badań, udowadniają, że duże nierówności są niekorzystne dla wszystkich warstw społecznych. Przytoczone w książce dane i statystyki Banku Światowego i ONZ – pozwalają porównać duchową i zdrowotną kondycję różnych społeczeństw i grup ludności na świecie. Niezależnie od ogólnej zamożności danego kraju, niemal każdy współczesny problem społeczny bądź ekologiczny – choroby, zanik poczucia wspólnoty, przemoc, narkomania, otyłość, zaburzenia zdrowia psychicznego, brak wolnego czasu, przepełnienie więzień – z reguły występuje z większym nasileniem w społeczeństwach o większych nierównościach. „Duch równości” rozwiązuje więc zagadkę pozornej sprzeczności między klęskami społecznymi nękającymi wiele współczesnych społeczeństw a ich sukcesami materialnymi.

Okazuje się przy tym, że w społeczeństwach równych ludzie radzą sobie lepiej. Wszyscy – nie tylko ci, którzy z reguły mają najgorzej, ale też ci ze środka a nawet z góry drabiny społecznej. Tym samym RÓWNOŚĆ przestaje być tylko czymś dobrym i moralnym, a staje się czymś po prostu rozsądnym.
 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.