Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału
Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału
Koniec listopada jest czasem, gdy Wrocław odkrywa swe kryminalne oblicze. 27 listopada zakończył się Międzynarodowy Festiwal Kryminału, którego współorganizatorem jest Grupa Wydawnicza Publicat S.A. W programie imprezy znalazły się warsztaty literackie, spotkania autorskie, dyskusje i wykłady.
Po raz kolejny odbyły się Kryminalne Warsztaty Literackie, które poprowadzili: Joanna Jodełka, Mariusz Czubaj, Paweł Jaszczuk i Robert Ostaszewski. Pod ich okiem prawie trzydziestka młodych autorów miała okazję szlifować pisarskie umiejętności. Owocem dwóch poprzednich edycji warsztatów są „Zaułki zbrodni”, zbiór opowiadań z Wrocławiem w tle, wydany przez Wydawnictwo Dolnośląskie. Tomik miał swoją premierę 26 listopada w kawiarni Speakeasy, kiedy to czwórka autorów, Ada Michalewska, Joanna Pachla, Marta Broś-Rudnicka i Maciej Prochowski, opowiedzieli o wrażeniach z warsztatów i literackich wyzwaniach.
Tego samego dnia do Wrocławia zawitał też duch Macieja Słomczyńskiego. Sylwetkę uznanego tłumacza  i pisarza (który jako Joe Alex napisał też serię kryminałów) przybliżył jego syn, profesor Wojciech Słomczyński. Przywołał rodzinne anegdoty i   pokazał pamiątki, w tym czapkę, którą ojciec kupił kiedyś na Bond Street w Londynie.  
Święto kryminału nie mogłoby się obejść bez swojej królowej – tym razem Agata Christie ukazana została z nietypowej perspektywy. Profesor Anna Gemra z Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedziała o żelaznych regułach kryminału, które Christie z pełną świadomością łamała. Została za to usunięta z Klubu Detektywów, ale to właśnie jej powieści są dziś absolutną klasyką.

Powieści Joe Alexa i Agaty Christie ukazują się w serii „Klasyka Kryminału”, wydawanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

 
 
Spotkanie z autorami wybranych opowiadań z tomu „Zaułki zbrodni”. Od lewej: Maciej Prochowski, Adrianna Michalewska, Marta Broś-Rudnicka, Joanna Pachla
 
 
„Zaułki zbrodni” na półkach kryminalnej kawiarni Speakeasy 
 
 
Pamiątkowa czapka Joe Alexa 
 
 
Wszystkie zbrodnie świata, te klasyczne i te współczesne, tylko w Wydawnictwie Dolnośląskim
 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.