„Kiedy kiedyś…” nominowane przez IBBY

„Kiedy kiedyś…” nominowane przez IBBY
„Kiedy kiedyś…” nominowane przez IBBY!

 

Polska Sekcja IBBY nominowała wydane przez Egmont Polska „Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór” Jarosława Mikołajewskiego do Nagrody Książka Roku 2011 w dziedzinie literatura. Uroczyste ogłoszenie wyników 5 grudnia br.

Od kiedy Kasia sięgała pamięcią, czyli od zawsze, pan Jan był stary, ale nigdy niczego mu nie brakowało. Miał nos, uszy, nogi, ręce. Miał nawet włosy, choć mniej niż tata, Sebastian czy Bartek. A teraz włosów nie miał.

Kiedy kiedyś jest opowieścią, która w prosty i bardzo przystępny sposób oswaja młodego czytelnika z tematem śmierci i odchodzenia. W sobie tylko znany sposób – poetycko, choć realistycznie, niby zupełnie bezpośrednio, a pięknie – Jarosław Mikołajewski opowiada o śmierci jako o czymś naturalnym, jako o części naszego życia i śmierci. Sugeruje bardziej niż pokazuje ból straty, wydobywa wartość i piękno prawdziwej  przyjaźni.
Konkurs Książka Roku 2011 jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Program Operacyjny „Wydarzenia artystyczne. Literatura”. Od lat nagradzani są w nim autorzy tekstów i ilustracji najbardziej wartościowych polskich książek dla młodego czytelnika ukazujących się na rynku księgarskim.
We wcześniejszych edycjach konkursu Egmont został uhonorowany Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY KSIĄŻKA Roku m.in. w 2009 roku za książkę Ewy Nowak „Bardzo biała wrona”.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.