We wrześniu ukaże się bestsellerowa autobiografia byłego prezydenta USA George’a W. Busha

We wrześniu ukaże się bestsellerowa autobiografia byłego prezydenta USA George’a W. Busha
We wrześniu ukaże się bestsellerowa autobiografia byłego prezydenta USA George’a W. Busha
„Kluczowe decyzje” to niezwykły zapis dwóch kadencji 43. prezydenta USA. George W. Bush zaprasza czytelnika do zaskakująco szczerej podróży po kluczowych decyzjach swojego życia. Towarzyszymy mu m.in. w biurze gubernatora stanu Texas w trakcie „gorączkowej nocy elekcyjnej” w 2000 roku, gdy został wybrany na urząd prezydenta USA, w pierwszych godzinach po największym ataku na Amerykę od czasu Pearl Harbor, w chwilach poprzedzających atak na Irak czy podczas podejmowania historycznych – i niekiedy kontrowersyjnych – decyzji w związku z kryzysem finansowym, huraganem Katrina, wojną w Afganistanie i innymi wydarzeniami, które wpłynęły na oblicze pierwszej dekady XXI wieku. Bush szczerze i bezpośrednio pisze o swoich sukcesach i błędach, ale także osiągnięciach w zakresie reformy systemu edukacji, walki z HIV i AIDS w Afryce i obrony kraju przed kolejnymi atakami terrorystycznymi. Dzieli się z czytelnikami intymnymi szczegółami ze swojego życia osobistego – decyzją o zaprzestaniu picia, odkrywaniem wiary, relacjami z najbliższymi… „Kluczowe decyzje” zaskoczą zarówno zwolenników, jak i krytyków George’a W. Busha. Zmieniają bowiem ocenę jednego z najbardziej brzemiennych w skutki okresów Ameryki oraz człowieka będącego w centrum tych wydarzeń. Książka, która w USA ukazała się 9 listopada 2010 roku, natychmiast stała się bestsellerem. Na szczycie zestawienia „New York Timesa” pozostawała pięć tygodni, osiągając sprzedaż 2 mln egzemplarzy. To sześć razy więcej niż wspomnienia Billa Clintona!

Fragmenty książki będą czytane na antenie Polskiego Radia Programu I we wrześniu i zostaną opublikowane w tygodniku „Gość Niedzielny”.


 
Książkę polecają:

      
Dane bibliograficzne:

Termin wydania: 7 września 2011 roku | cena detaliczna: 55,90 zł | ISBN: 978-83-62180-53-0 | liczba stron: 572 | tłum. Patrycja Pietrzak i Wojciech Grzelczak | oprawa: twarda w obwolucie

Fragment książki (rozdział „Sądny dzień”):

 
We wtorek 11 września 2001 roku obudziłem się jeszcze przed świtem w apartamencie w Colony Beach and Tennis Resort, niedaleko Sarasoty na Florydzie. Dzień zacząłem od lektury Biblii, później zszedłem na dół pobiegać. Była jeszcze ciemna noc. Agenci Secret Service przyzwyczaili się już do tego widoku, ale miejscowym takie bieganie po ciemku mogło wydać się dziwne.

Po powrocie do hotelu wziąłem szybki prysznic, zjadłem lekkie śniadanie i przejrzałem poranne gazety. Największym wydarzeniem był powrót Michaela Jordana ze sportowej emerytury – znów miał zagrać w NBA. Inne pisma donosiły o prawyborach burmistrza Nowego Jorku i podejrzeniu przypadku choroby wściekłych krów w Japonii.

Około ósmej otrzymałem codzienny prezydencki raport. Na bieżąco dostawałem ściśle tajne dane wywiadowcze połączone z dogłębną analizą geopolityczną – to była najbardziej fascynująca część dnia. Tamtego ranka Mike Morell, analityk CIA, przekazał mi informacje o Rosji, Chinach i palestyńskim powstaniu na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.

 
Zaraz po briefingu udaliśmy się do szkoły podstawowej imienia Emmy B. Booker, gdzie miałem mówić o reformie edukacji.
 
W drodze z samochodu do sali szkolnej Karl Rove powiedział, że w World Trade Center uderzył samolot. Wydało mi się to dziwne. Wyobraziłem sobie niewielki śmigłowiec, który całkowicie stracił orientację i zboczył z kursu. Później zadzwoniła Condi. Rozmawiałem z nią z bezpiecznego telefonu znajdującego się w jednej z klas, którą na czas mojej podróży przerobiono na centrum komunikacji z personelem Białego Domu. Przekazała mi, że samolot, który uderzył w WTC, wcale nie był małą awionetką, tylko pasażerskim odrzutowcem.
 
Byłem oszołomiony. Ten samolot musiał mieć najgorszego pilota na świecie, pomyślałem. Jak kapitan mógł za dnia nie zobaczyć drapacza chmur? Może miał atak serca? Poleciłem Condi kontrolować sytuację, a Dana Bartletta, dyrektora do spraw komunikacji, poprosiłem o przygotowanie oświadczenia o wsparciu ze strony Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.
 
Następnie przywitałem się z przemiłą dyrektorką szkoły, Gwen Rigell. Przedstawiła mnie nauczycielce, Sandrze Kay Daniels, i jej drugoklasistom. Pani Daniels zaczęła ćwiczyć z dziećmi czytanie. Poprosiła, by wyjęły swoje książki. Wtedy poczułem za sobą czyjąś obecność. To był Andy Card. Przysunął się do mnie i wyszeptał: „Kolejny samolot uderzył w drugą wieżę. Ameryka została zaatakowana”.

Wspomnienia doktora Grzegorza Kostrzewy-Zorbasa z wizyty prezydenta George’a W. Busha w Polsce:

„Przybyłem dziś do centrum Europy, aby mówić o przyszłości Europy” – tak na ziemi polskiej, a nie któregoś z mocarstw zachodnioeuropejskich, powiedział George W. Bush w czasach, które później wydawały się utraconym Złotym Wiekiem. Powiedział te słowa na niecałe trzy miesiące przed Sądnym Dniem, jak w książce nazywa atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku. A na kilka dni przed przejmująco opisanym spotkaniem z papieżem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. Włączył Warszawę do programu swojej pierwszej prezydenckiej podróży do Europy. Wybrał supernowoczesny, godny rozpoczynającego się XXI wieku nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie na swoje pierwsze przemówienie o polityce międzynarodowej. Było to 15 czerwca 2001 roku. Panował pokój, przynajmniej w odczuciu większości świata. Przemówienia słuchali młodzi Europejczycy – polscy studenci (…).


dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, politolog i amerykanista z Uczelni Vistula w Warszawie, absolwent Johns Hopkins University i Georgetown University w Waszyngtonie, redaktor merytoryczny książki

Więcej: www.wydawnictwoakcent.pl
 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.