1920. Wojna i miłość

1920. Wojna i miłość
1920. Wojna i miłość
Praca zbiorowa
29.06.2011

Reżyser Maciek Migas i operator Marek Traskowski stanęli przed trudnym zadaniem sfilmowania nie tylko wojny, ale też bardzo ważnych  faktów historycznych i obyczajowości sprzed 90 lat. Przeglądali kroniki filmowe, szukali inspiracji w literaturze i  malarstwie. Najcenniejszym źródłem okazał się jednak Internet – znaleźli tam informacje o szczegółach uzbrojenia i umundurowania, wyglądzie miast i wsi oraz opisy obyczajów. Rozmawiali również ze starszymi ludźmi, których rodzice i dziadkowie byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń.
 
Trzej główni bohaterowie serialu – Bronek, Józef i Władek – to młodzi mężczyźni, których porywają wichry wojny. Ich losy splatają się na tyle mocno, że rodzi się między nimi przyjaźń. Każdy z nich wychował się w innym zaborze, walczył w innej armii. Wracają do Warszawy i na ich oczach powstaje nowy kraj. Polska odzyskuje niepodległość. Znów mogą powiedzieć, że są Polakami i rozpocząć życie od nowa. Kiedy zaczynają realizować swoje plany, stają w obliczu kolejnej wojny, która niweczy ich zamiary..
 
Twórcy serialu pokazują, czym jest wojna dla człowieka, który w niej uczestniczy. Nasi bohaterowie, aby przetrwać, muszą stać się oprawcami, maszynami do zabijania. Widzimy ich determinację i chęć zemsty. Obserwujemy, jak wojna odbiera ludziom człowieczeństwo. W takich warunkach nawet miłość staje się  trudniejsza, mniej oczekująca, nawykła do rozłąki,  wypaczona przez wojenną zawieruchę.
 
„1920. Wojna i miłość” łączy w sobie elementy serialu przygodowego, wojennego i historycznego, niosąc ogromny ładunek emocji. Mimo okrucieństw wojny, w filmie nie brakuje  elementów poetyckości i impresyjności.
 
„Nie ma dla mnie żadnego znaczenia, czy to opowieść współczesna, czy  historyczna. Niezależnie od tego, jak zmienia się rzeczywistość, ludzie tak samo odczuwają emocje, tak samo czują ból,  przeżywają miłość, lękają się śmierci.  Sądzę, że dzisiaj tak samo przeżywalibyśmy to, co oni wtedy”. 
Maciej Migas, reżyser serialu ,,1920. Wojna i miłość” 
 
„Trzech zaborców, trzy języki, odmienna obyczajowość  i myślenie. Trudno w takich warunkach obronić i zachować swoją tożsamość. To w dużym stopniu determinowało zachowanie trzech głównych bohaterów”.
Wojciech Zieliński, odtwórca roli Władka
 
„Od czasów wojny bolszewickiej minęło dziewięćdziesiąt lat, wiele rzeczy się zmieniło, ale uczucia i emocje, które nami targają, są niezmienne. Tak samo kochamy, nienawidzimy, dajemy się ponieść żądzom, pragniemy zemsty czy bohaterskich czynów”.
Karolina Chapko, odtwórczyni roli Zosi

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.