Nowość wydawnictwa ENETEIA – "Psychologia małych i wielkich narracji"

Nowość wydawnictwa ENETEIA – "Psychologia małych i wielkich narracji"
Wydawnictwo ENETEIA poleca książkę
red. Maria Straś-Romanowska, Bogna Bartosz, Magdalena Żurko
Psychologia małych i wielkich narracji

W naszym indywidualnym życiu kierujemy się opowieściami (narracjami), które odzwierciedlają naszą osobowość i teksty kultury. Narracje interesują badaczy reprezentujących różne dyscypliny, ale zajmują się nimi przede wszystkim psychologowie. Książka zawiera opisy badań psychologicznego sensu narracji, w tym psychologiczne interpretacje opowieści o wielkich wydarzeniach, jak też opowieści o codziennych wyzwaniach. Omawiane jest podejście rozumiejące, stosowane zwłaszcza w badaniu doświadczeń trudnych lub budzących kontrowersje. Odrębnym tematem jest zastosowanie podejścia narracyjnego w terapii. Tematyka książki jest podejmowana także w tomie „Badania narracyjne w psychologii”.

Ze Słowa wstępnego:

Pogląd, że żyjemy według własnych opowieści odbijających wielkie teksty kultury, zainspirował autorów tej książki do badań nad psychologicznym sensem narracji. Znajdziemy tu efekty psychologicznej interpretacji zarówno opowieści o wielkich wydarzeniach, jak i o codziennych zmaganiach składających się na treść życia człowieka.
Prawdziwy rozkwit badań narracyjnych w świecie nastąpił w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Opowieści, które wcześniej były przedmiotem zainteresowania literaturoznawców, stały się teraz obiektem badań antropologów kultury, etnologów, socjologów, filozofów i wreszcie psychologów. Nauki humanistyczne zaczęły eksponować narracyjny charakter przekazu kulturowego i narracyjny charakter ludzkiego doświadczenia. .

Książka dostępna w dobrych księgarniach i na stronie internetowej www.eneteia.pl.

 

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.