Zazdrość, gniew, poczucie winy, jak się z nimi zaprzyjaźnić, jak z nimi żyć?

Zazdrość, gniew, poczucie winy, jak się z nimi zaprzyjaźnić, jak z nimi żyć?
Zazdrość, gniew, poczucie winy, jak się z nimi zaprzyjaźnić, jak z nimi żyć? Czyli o „uczuciach niechcianych” w lutowym miesięczniku W drodze!

Kolejny, lutowy, numer miesięcznika dotyczy „Uczuć niechcianych”.  W tym numerze między innymi: rozmowa z ks. Krzysztofem Grzywoczem, „Oni mają lepiej – o zazdrości” Tomasz Gaj OP, „Foch nasz powszedni – o gniewie i złości” Łukasz Kubiak OP oraz „Test na dojrzałość – O poczuciu winy”, ks. Artur Radacki MIC.

Drodzy czytelnicy
w rozmowie, która otwiera lutowy numer miesięcznika „W drodze”, ksiądz Krzysztof Grzywocz słusznie zauważa, że przez długi czas w Kościele bardziej kładziono nacisk na to, o czym się myśli, niż na to, co się czuje. Stąd nasze spojrzenie na duchowość jest obecnie mocno intelektualne, a do uczuć podchodzimy z rezerwą i niejednokrotnie traktujemy je jako coś gorszego, co za wszelką cenę należy poddać kontroli.
Problem w tym, że uczucia nie pojawiają się w nas bez przyczyny i niosą w sobie przesłanie, które ma pomóc w naszym rozwoju, a wiara bez uczuć jest czymś kalekim i podatnym na manipulację. Doświadczamy tego często, używając różnych racjonalizacji w celu ukrycia naszych stanów emocjonalnych.

Roman Bielecki OP
 

Kategorie: Religia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.