Premiera książki "Jestem Czeczenem"

Premiera książki "Jestem Czeczenem"
26 stycznia
German Sadułajew
Jestem Czeczenem
Seria: Inna Europa, Inna Literatura

 

„Trudno być Czeczenem. Jeśli jesteś Czeczenem – powinieneś nakarmić i przygarnąć wroga, który zapukał do twoich drzwi jako gość, powinieneś bez namysłu umrzeć, broniąc honoru dziewczyny, powinieneś zabić człowieka, którego ściga zemsta twojego rodu, wbijając mu kindżał prosto w pierś, bo nie wolno ci strzelać nikomu w plecy, powinieneś oddać ostatni kawałek chleba przyjacielowi, powinieneś zatrzymać samochód i wysiąść, żeby przywitać przechodzącego obok starca, nigdy nie wolno ci uciec, nawet gdy wrogów jest tysiąc i nie masz najmniejszych szans na zwycięstwo – ty mimo wszystko musisz stanąć do walki. I cokolwiek by się działo, nie wolno ci płakać. Niech odchodzą ukochane kobiety, niech w nędzę popada twój dom, niech na twoich rękach broczą krwią przyjaciele – nie możesz płakać, jeśli jesteś Czeczenem, jeśli jesteś mężczyzną. Tylko jeden raz, jedyny raz w życiu wolno ci zapłakać: kiedy umiera matka”.

Jestem Czeczenem to opowieść o miłości do ojczyzny, przejawiającej się w niezwykłym i niemal zapomnianym w XXI wieku przywiązaniu do ziemi i krajobrazu. To także studium poczucia pięknie pojmowanej narodowej dumy płynącej z tradycji przeciwstawionej medialnemu obrazowi czeczeńskiego uchodźcy. Bohaterom opowiadań Sadułajewa nieuchronnie towarzyszy cień wojny, który niemal przekornie ożywia idyliczne obrazki z dzieciństwa i barwne wspomnienia spokojnych czasów. Jednak każdy wątek pamięci powraca do punktu wyjścia – nieszczęścia konfliktu zbrojnego, którego ofiarami, ale i sprawcami są nierzadko najbliżsi…

„To bardzo dobra książka. Niektórzy podróżują w przestrzeni, a ten Sadułajew zabiera nas w podróż po duszy Czeczena. Niezwykła książka. Można ją przeczytać w jeden dzień, ale nie można o niej zapomnieć przez wiele tygodni. German Sadułajew pisze, że trudno być Czeczenem. Sami przekonajcie się, jak bardzo”.
Paweł Reszka, dziennikarz

German Sadułajew urodził się w 1973 roku jako syn Rosjanki i Czeczena, we wsi Szali należącej wówczas do Czeczeńsko-Inguskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Pracował między innymi na budowie, w restauracji wegetariańskiej, w indyjskiej kompanii tytoniowej. Z wykształcenia jest prawnikiem. Przygodę pisarską rozpoczął w dzieciństwie od pisania wierszy i piosenek dla zespołu muzycznego, później poświęcił się prozie. Jest autorem kilku książek, między innymi debiutanckiej powieści Znamia, która szybko zyskała uznanie w kręgach artystycznych i doczekała się adaptacji scenicznej jeszcze przed wydaniem papierowym (2006).

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.