Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego

Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego
   
  • Wkrótce Barnes & Noble może się połączyć z Borders Group. Takie sensacje o planowanej konsolidacji dwóch największych sieci księgarń w USA pojawiły się w amerykańskich mediach. Według doniesień „The Wall Street Journal” fundusz hedgingowy Pershing Square Capital Management LP zarządzany przez znanego inwestora Billa Ackmana posiada już 37% udziałów w sieci Borders. Tym samym w ciągu pół roku fundusz zwiększył pakiet posiadanych akcji o blisko 6%. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie opublikowane ostatnio plany inwestora dotyczące konsolidacji na amerykańskim rynku książki. Ackmann poinformował, że w najbliższym czasie planuje przeznaczyć ok. 960 mln $ w gotówce za udziały w konkurencyjnej sieci Barnes & Noble. Inwestor nie wyklucza również finansowania w postaci posiadanych udziałów Borders Group. Jak przyznaje, celem inwestycji ma być przede wszystkim osiągnięcie efektu skali, ograniczenie kosztów dystrybucji i tym samym poprawienie wyników finansowych obu sieci.
  • Brytyjska sieć sklepów HMV zanotowała fatalne wyniki po sześciu miesiącach roku fiskalnego, zamkniętych 23 października. Grupa osiągnęła w tym okresie 43,3 mln funtów straty wobec 24,9 mln funtów straty w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przychody spadły o 6% do poziomu 749,5 mln funtów. Z kolei sprzedaż w sieci księgarń Waterstone’s była niższa o 3,2%.
  • Fundacja Wikimedia, do której należy internetowa encyklopedia Wikipedia, podjęła decyzję o otwarciu pierwszego zagranicznego biura. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już, że będzie się znajdować w biuro Indiach i zatrudniać maksymalnie 4 osoby. Poza Indiami rozważane były jeszcze inne lokalizacje m.in. w Europie i Afryce, ale władze fundacji zrezygnowały z tego pomysłu.
  • Amerykańskie wydawnictwo Scholastic zanotowało słabe wyniki finansowe w I półroczu 2011 r. fiskalnego, zamkniętym 30 listopada. Przychody ze sprzedaży spadły do poziomu 966,6 mln $ wobec 975,7 mln $ rok wcześniej. Mimo, że zysk netto wzrósł do poziomu 39.7 mln $ wobec 32,5 mln $ w roku ubiegłym to był niższy od oczekiwań anlityków. W II kwartale oficyna zanotowała bardzo wysoki 17% spadek w segmencie edukacyjnym (do poziomu (101,6 mln zł). Z kolei najlepiej wypadł segment książki dziecięcej, gdzie spółka zanotowała 5% wzrost (do poziomu 387,3 mln zł).
  • Francja walczy o obniżenie stawki podatku VAT na e-booki. W kilku krajach europejskich obowiązuje obniżona stawka podatku na książki. Problem pojawia sie w przypaku publikacji elektronicznych, które często objęte sa o wiele wyższa stawką niz tradycyjne publikacje. Przykładowo w Niemczech obowiązuje 7% stawka podatku VAT na papierowe książki oraz 19% stawka dla publikacji elektronicznych. Prowadzi to często do sytuacji, w której e-book droższy jest od tradycyjnego wydania. Takim regulacjom sprzeciwiła się Francja, która domaga się obniżenia stawki VAT na e-booki do poziomu 5,5%. Jednak moze to nastąpić najwcześniej w styczniu 2012 roku. Podobne wnioski pojawiły się już w Hiszpanii, gdzie rząd domaga się obniżenia VAT na e-booki do 4%.

 

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.