Spotkanie u ministra Michała Boniego dot. zmiany stawki VAT

Spotkanie u ministra Michała Boniego dot. zmiany stawki VAT
 
W dniu 9.XII. 2010 odbyło się kolejne spotkanie środowiska książki u ministra Michała Boniego z udziałem wiceministra finansów, Mikołaja Grabowskiego, dotyczącego zmiany stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Wiceminister Grabowski przedstawił projekt rozporządzenia MF w części dotyczącej okresu przejściowego. Zgodnie z projektem w okresie przejściowym, do końca kwietnia 2011, ze stawką 0% mogą być sprzedawane książki, które zostały wydane do dystrybucji i wydawca posiada dokumenty stwierdzające ten fakt.
Rozporządzenie MF zakłada, iż do 30.IV.2011 preferencyjną stawką zostaną objęte wyłącznie te książki, które znajdują się w dystrybucji (u hurtowników i księgarzy). Oznacza to, że  wydawcy pozostaną ze swymi stanami magazynowymi książek wydrukowanych przed końcem roku 2010, które już będą objęte 5% stawką VAT. Dla wydawców zatem „okres przejściowy” skraca się do okresu faktycznej sprzedaży partii książek przekazanych dystrybutorom do końca roku. Wobec tego Rafał Skąpski oraz Piotr Marciszuk przedstawili stanowisko wydawców książek, którym zależy, by do końca kwietnia 2011 roku mogli sprzedawać ze stawką 0% wszystkie wyprodukowane przez siebie książki przed końcem 2010 roku. Henryk Tokarz przypomniał zgłaszaną wcześniej przez Rafała Skąpskiego propozycję, aby okres przejściowy dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na koniec roku 2010 – wtedy byłby to zamknięty zbiór, bez możliwości dodruku starych tytułów. MF przyjęło do wiadomości stanowisko wydawców książek i ma odpowiedzieć na nie najpóźniej do 15.XII. br.
Maciej Hoffman przedstawiciel IWP zgłosił, aby okresem przejściowym dla prasy ze stawką 7% objęta była również prasa ze stawką 22% (chodzi o tytuły z dodatkami oraz tytuły ogłoszeniowe), gdyż chodzi tu przede wszystkim o jednolity sposób rozliczeń w kioskach wraz z ograniczeniem liczby kodów na kasach fiskalnych.

Piotr Marciszuk (Polska Izba Książki),
Rafał Skąpski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek)
Maciej Hoffman (Izba Wydawców Prasy) 

Kategorie: Prawo gospodarcze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.