Na krawędzi

Na krawędzi
Richard Hammond
Na krawędzi. Moja opowieść
tłum. Anna Gralak

 

Richard Hammond, jedna z gwiazd Top Gear, opowiada o uzależnieniu od adrenaliny, biciu rekordu prędkości i wypadku, w którym omal nie stracił życia.

20 września 2006 roku podczas kręcenia jednego z odcinków Top Gear Hammond próbował pobić rekord prędkości lądowej Wielkiej Brytanii. Kiedy pędził ponad 450 kilometrów na godzinę bolidem Vampire z silnikiem odrzutowym, w pewnym momencie samochód oderwał się od ziemi, wypadł z toru i kilkakrotnie przekoziołkował. Życie Hammonda zawisło na włosku…

Książka opowiada nie tylko o kulisach wypadku, ale także o wcześniejszych kaskaderskich wyczynach autora, poczynając od sińców i zadrapań zdobywanych podczas dziecięcych akrobacji rowerowych, a kończąc na zatapianiu samochodu na planie Top Gear. To również niezwykle dramatyczna historia dochodzenia do zdrowia po wypadku. O przebudzeniu Hammonda ze śpiączki, próbach odzyskania utraconej w wyniku wstrząsu mózgu pamięci i żmudnej rekonwalescencji niezwykle ciepło i wzruszająco opowiada jego żona Mindy. Jak trudne to było dla niej doświadczenie, niech świadczą słowa, które usłyszała od Richarda po przebudzeniu: „Jesteś zbyt urocza, by być czyjąś żoną. Moja żona jest Francuzką”.
 
Richard Hammond
– prezenter i dziennikarz motoryzacyjny, od 2002 roku prowadzi wraz z Jeremym Clarksonem i Jamesem Mayem program Top Gear w BBC. Jest również gospodarzem programu Brainiac, w którym przeprowadza niekonwencjonalne eksperymenty naukowe. Mieszka w Gloucestershire z żoną Mindy i dwoma córkami, Izzy i Willow, a także z czterema końmi, pięcioma psami, trzema kotami, kaczką, kilkoma motocyklami, bardzo starym traktorem i ogromną kolekcją samochodów.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.