"Niebieski ptak" już w sprzedaży

"Niebieski ptak" już w sprzedaży
Właśnie dzisiaj trafia do księgarń Niebieski ptak, nowa powieść Joyce Carol Oates. To kolejna książka tej autorki wydana przez REBIS.

Kiedy Zoe Kruller, która z upodobaniem śpiewała o niebieskim ptaku, marząc o karierze piosenkarki, pada ofiarą bestialskiego morderstwa, miejscowa policja błyskawicznie wyłania dwóch podejrzanych: Delraya Krullera, męża Zoe, i Eddy’ego Diehla, jej  kochanka. Syn Krullerów, Aaron, i córka Diehla, Krista, popadają w obsesje – każde z nich wierzy, że winny jest ojciec tego drugiego.
Oboje, Krista i Aaron, przemawiają różnymi głosami, ale mają przydzielone równorzędne miejsca w tej powieści, w której liryzm wielkiej, zmysłowej miłości miesza się z bólem straty, a czułość jest ledwie odróżnialna od okrucieństwa.
W ramach tego znakomitego połączenia historii brutalnej przemocy i przepojonego erotyzmem romansu Joyce Carol Oates  powraca na emocjonalne i geograficzne terytorium doskonale znane jej wiernym czytelnikom z takich powieści, jak Córka grabarza i Moja siostra, moja miłość.        

Joyce Carol Oates
(ur. 1938) – powieściopisarka, dramaturg, poetka i eseistka. Jest profesorem Princeton University i członkiem American Academy of Arts and Letters. W Polsce znana jest m.in. z wydanych przez REBIS powieści: Zabiorę cię tam, Czarna topiel, Blondynka, Wodospad (nagroda Prix Femina 2005), Mama odeszła, Córka grabarza oraz Moja siostra, moja miłość. Książki Oates wielokrotnie nominowano do National Book Award, Nagrody Pulitzera i PEN/Faulkner Award. Zdobyła National Book Award i PEN/Malamud Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opowiadania.
W 2003 r. została laureatką Commonwealth Award za „Wybitną służbę w dziedzinie literatury”, w 2006 r.  otrzymała nagrodę „Chicago Tribune” za „Osiągnięcia całego życia”. Od wielu lat pisarka uważana jest za jedną z czołowych kandydatek do literackiej Nagrody Nobla.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.