Premiera „Rejsu wyklętych”

Premiera „Rejsu wyklętych”
Tragiczny los pasażerów statku St.Louis uciekających przed Hitlerem
937 osób, którym odmówiono azylu, musiało wrócić do Europy ogarniętej wojną

Od momentu dojścia Hitlera do władzy do czasu rozpoczęcia wojny w 1939 roku, z terytorium Niemiec uciekały dziesiątki tysięcy Żydów. Szukali schronienia w wielu krajach europejskich i jeszcze dalej – Palestynie, Wenezueli, Meksyku, Kenii, Rodezji Północnej… Jednakże większość uchodźców pragnęła dostać się do legendarnej krainy nieograniczonych możliwości – Stanów Zjednoczonych.

 
Z taką nadzieją 13 maja 1939 roku  wkraczała na pokład grupa 937 osób żydowskiego pochodzenia, która, jak się później okazało, nigdy nie dotarła do celu. Pomimo wstępnych ustaleń warunków azylu oraz dramatycznej walce załogi i dyplomatów o los uciekinierów, odmówiono im schronienia. Po wielu dniach oczekiwania u brzegów amerykańskich portów, statek pasażerski „St. Louis” musiał zawrócić do Europy, dostając się w sam środek demonicznej machiny Hitlera. 
Gordon Thomas i Max Morgan-Witts dotarli do niewielkiej części ocalałych z wojny pasażerów rejsu i opisali przejmującą historię statku próbującego przedostać się w maju 1939 roku z Hamburga do Stanów Zjednoczonych.  W wyniku rozmów i historycznych badań powstała niezwykła książka, odtwarzająca dzień po dniu przebieg tragicznego rejsu i przybliżająca sylwetki uciekinierów, którzy podzielili los wyklętych.

Informacje o wszystkich książkach wydawnictwa Replika można znaleźć na stronie www.replika.eu
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.