Daniel Tammet "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia"

Daniel Tammet "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia"
Już na półkach księgarskich nowa książka z serii Przez Rzekę:

Daniel Tammet
Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

 

Przekład z języka angielskiego Małgorzata Mysiorska

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją,  które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego  urodzin jest niebieska, a  cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń,  których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od  najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi – najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on „cichą i nieśmiałą”.

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. Urodziłem się pewnego błękitnego dnia daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

„Daniel Tammet potrafi wykonywać w pamięci najbardziej złożone obliczenia matematyczne i w tydzień nauczyć się nowego języka. Każdego ranka zjada na śniadanie dokładnie 45 gramów owsianki i zanim wyjdzie z domu, liczy wszystkie rzeczy, które na siebie zakłada. Jego niezwykła książka to poruszające spojrzenie do wnętrza człowieka cierpiącego na niezwykle rzadką i wciąż tajemniczą chorobę”.
„Independent”

„Danniel Tammet jest człowiekiem o niezwykłym umyśle. Dlatego tym bardziej godne podziwu są jego skromność i prostoduszność, które przebijają z tej arcyciekawej książki. Jeszcze do niedawna ludzie tacy jak on nazywani byli ‘idiotami-sawantami’, ale na szczęście cząstka ‘idiota’ została słusznie odrzucona. W tym człowieku nie ma bowiem nic idiotycznego”.
„Sunday Times”

Urodziłem się pewnego błękitnego dnia jest przypuszczalnie pierwszym raportem z wnętrza umysłu sawanta (…). W Tammecie zdumiewająca jest przede wszystkim nie tyle niezwykłość jego umysłu, ile fakt, że potrafi nam o nim opowiedzieć”.
„Daily Mail”

Daniel Tammet urodził się w 1979 roku w Londynie. Cierpi na zespół Aspergera, jest wysokofunkcjonującym autystą i od czasu ataku epileptycznego w dzieciństwie także synestetą. Ma niezwykłe zdolności arytmetyczne i pamięciowe. Posługuje się biegle 11 językami, samodzielnie stworzył język mänti i pobił rekord Europy w recytowaniu liczby pi – w niewiele ponad pięć godzin wymienił 22 514 cyfr po przecinku. Jest bohaterem zrealizowanego w 2005 roku filmu dokumentalnego Brainman, który został pokazany w przeszło 40 krajach. Jego nadzwyczajne umiejętności badali naukowcy z najlepszych ośrodków akademickich, m.in Cambridge Autism Research Centre.
 
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.