Śladami Phileas´a Fogg´a

Śladami Phileas´a Fogg´a
 (…) Zakładam się o dwadzieścia tysięcy funtów z każdym kto wątpi,
że odbędę podróż dookoła świata najwyżej w osiemdziesiąt dni,
czyli w tysiąc dziewięćset dwadzieścia godzin lub
sto piętnaście tysięcy dwieście minut.
Przyjmujecie zakład, panowie?”
Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”
 
Wydawnictwo Bezdroża objęło patronat nad podróżą dookoła świata Michała Cicheckiego, która odbędzie się na podstawie kultowej powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”.
Wyprawa zaplanowana jest na początek 2011 roku i przebiegać będzie przez wszystkie główne miasta, które w 1872 roku odwiedził Phileas Fogg, czyli przez Londyn, Suez, Bombaj, Kalkutę, Hong Kong, Jokohamę, San Francisco, Nowy Jork, kończąc się także w Londynie.
 
– Książki są jakby otwartymi wrotami do przygody, początkiem pasjonujących podróży. Dzięki nim przeżywamy losy bohaterów, podziwiamy ich odwagę, podróżujemy razem z nimi po nieznanych lądach, krainach tak bogatych, że wystarczy schylić się, żeby zbierać złoto, perły i diamenty – opowiada Michał. – Miałem to szczęście, że na kartach książek spotkałem takie postacie jak Robinson Cruzoe, Hrabia Monte Christo czy właśnie Phileas Fogg – postacie fikcyjne o tak silnej osobowości, że stały mi się bliskie, i to one zainspirowały mnie, zaraziły energią, i rozpaliły we mnie chęć poznania świata – dodaje.
Phileas Fogg założył się z przyjaciółmi, że objedzie świat w 80 dni. Mając do dyspozycji pociągi czy statki parowe podróżował po Egipcie, Indiach, Hong Kongu, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Szczęśliwe zakończenie, czyli przybycie na czas do Anglii, umożliwiła zmiana strefy czasowej, dzięki której bohater, będąc już pewnym przegranej, zyskał jeden dzień i tym samym wygrał zakład.
Jeszcze pod koniec XIX wieku śladami bohatera książki podążyła amerykanka Nellie Bly, a w latach 80-tych XX wieku – Michael Palin. – Dla mnie nie ma to jednak znaczenia czy będę czwartą czy piątą osobą, która podejmie się tego wyzwania – dodaje Michał.
Patronat medialny nad wyprawą oprócz Wydawnictwa Bezdroża objęły do tej pory również National Geographic Polska, Traveler, Interia.pl oraz odyssei.com. Patronem honorowym zostało natomiast Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a.
Więcej informacji o wyprawie na: www.in80days.org i na www.bezdroza.pl.
Kontakt: Michał Cichecki, e-mail: michal.cichecki@in80days.org
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.