Przez Grunwald na Warmię i Mazury

Przez Grunwald na Warmię i Mazury
Przez Grunwald na Warmię i Mazury
15 lipca 1410 r. między obecnymi wsiami Stębark, Grunwald, Łodwigowo, Ulnowo i Zybułtowo, rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w historii polskiego oręża. Tradycyjnie podczas wakacji odbędzie się rekonstrukcja starcia potęgi krzyżackiej i polsko-litewskiej, w której w 600. rocznicę bitwy weźmie udział około 1500 rycerzy, a ok. 70 tysięcy widzów będzie się przyglądać pokazowi.
Wydawnictwo Bezdroża zaprasza wszystkich, którzy planują włączyć się w obchody tego spektakularnego zwycięstwa Polaków, do poszerzenia kręgu swoich podróży na pozostałe obszary Warmii i Mazur. Natomiast tych, którzy 17 lipca będą w okolicy zażywać aktywnego wypoczynku, Bezdroża zachęcają do obejrzenia rekonstrukcji jednej z największych polskich bitew w dziejach. Towarzyszyć jej będzie jarmark średniowieczny, turnieje rycerskie, łucznicze, koncerty muzyki folkowej i kino plenerowe. Na pewno warto wówczas mieć przy sobie przewodnik Bezdroży „Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami”.
 
 
 
O tym, że bitwa pod Grunwaldem okazała się jedną z najważniejszych w średniowieczu, a klęska Krzyżaków zapoczątkowała zmierzch ich potęgi, wie każdy Polak. Nie każdy jednak wie, że na polach w pobliżu Grunwaldu powstał w 1960 zespół pomnikowy. Oprócz granitowego obelisku z rzeźbami głów rycerzy składa się na niego 11 masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Częścią zespołu pomnikowego jest również amfiteatr oraz niewielkie Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Niezwykła ekspozycja prezentuje m.in.: broń średniowieczną, zrekonstruowane pancerze i tarcze pieszych oraz konnych wojowników polskich i krzyżackich oraz broń znalezioną na pobojowisku grunwaldzkim. Są także fotografie zbiorowych mogił, które odnaleziono podczas badań archeologicznych.
Z Pól Grunwaldzkich warto wybrać się w przepiękne okolice, bowiem atrakcji na ziemi warmińsko-mazurskiej jest znacznie więcej i wbrew powszechnemu przekonaniu nie ograniczają się one tylko do przyrody. Opisane w przewodniku Bezdroży województwo, do którego oprócz historycznych Warmii i Mazur, należą też dawne Prusy Górne i część Powiśla, to tereny niebywale interesujące pod względem kulturowym. Przypomina o tym wiele niezwykłych obiektów, którym warto poświęcić trochę czasu. Przewodnik „Mazury i Warmia” podpowiada, co zobaczyć, ale wędrówki piesze czy rowerowe, dla których tereny te są wręcz stworzone, niosą ze sobą obietnicę niejednej niespodzianki. Leśne zarastające jeziorka, tajemnicze uroczyska, rozpadające się ze starości cmentarze, przekrzywione żeliwne krzyże, malutkie kapliczki, zrujnowane, opuszczone rezydencje, zniszczone śluzy i schrony… – to wszystko czeka na tych, którzy chcą i lubią zbaczać z utartych  szlaków. Kompleks Mamr, Śniardwy i Wigry, Pojezierze Ełckie i Iławskie, Puszcza Romincka i Piska, Wysoczyzna Elbląska czy też liczne zamki krzyżackie – wszystkie one zachęcają do zaszycia się głębiej w krainę Warmii i Mazur.
 
 
 
„Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami”,
Krzysztof Szczepanik, Iwona Baturo, Monika Bednarczyk, Marta Pożarska, Zbigniew Klimczak,
Przewodniki Rekreacyjne,
Wydawnictwo Bezdroża,
Kraków 2010,
s. 264,
cena: 24,90 zł.
 
 
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.