Czarnogóra – urlop wśród kontrastów

Czarnogóra – urlop wśród kontrastów
Czarnogóra – urlop wśród kontrastów
 
Wydawnictwo Bezdroża zaprasza do wspólnego przemierzania jednego z najmłodszych państw bałkańskich – Czarnogóry. Czwarte, zaktualizowane wydanie przewodnika pozwoli cieszyć się w pełni wspaniałością przyrody i ułatwi samodzielne zaplanowanie wyprawy do tego niewielkiego państwa.
 
 
Czarnogóra – kraj, który można przemierzyć niemalże w ciągu jednego dnia, co kilkadziesiąt kilometrów zmieniając całkowicie krajobraz – z posępnych szczytów i głębokich kanionów na słoneczne plaże, z zasypanych śniegiem wiosek na śródziemnomorski pejzaż, z krasowych pustyń na gaje oliwne, z monumentalnego masywu Durmitor na jedyny na południu Europy fiord – Bokę Kotorską. Wspaniałej przyrodzie towarzyszy mozaika dzieł rąk ludzkich, a skomplikowana historia i tradycje znajdują odbicie w mentalności i temperamencie samych Czarnogórców.
Powierzchnia Czarnogóry wynosi 13 812 km2 – mniej więcej tyle, ile jedna trzecia województwa mazowieckiego. Jak na tak niewielki obszar różnorodność tutejszego krajobrazu jest doprawdy niezwykła. Wyróżnić można trzy większe regiony geograficzne. Pierwsze dwa – pas nad wybrzeżem Adriatyku zwany Primorjem i region środkowy obejmujący dolinę Zety i tereny do niej przyległe, czyli wielkie kotliny krasowe i oddzielające je krasowe wyżyny – wchodziły w skład tzw. Starej Czarnogóry. Natomiast trzeci region tworzą obszary wysokogórskie zwane Brda.
Przewodnik Wydawnictwa Bezdroża „Czarnogóra. Fiord na Adriatyku” to najobszerniejsza na polskim rynku publikacja opisująca Czarnogórę jako odrębną całość o własnej kulturze i tożsamości. Podzielony został na cztery rozdziały – trzy pierwsze mają charakter wprowadzenia i zawierają szereg praktycznych wskazówek związanych z przygotowaniem i przebiegiem podróży.
Rozdział I skupia się na informacjach potrzebnych do przygotowania się do podróży i zorganizowania przejazdu. Rozdział II to krótka charakterystyka geograficzno-historyczna kraju i jego kultury, pozwalająca lepiej zrozumieć realia i atmosferę Czarnogóry. Rozdział III ma za zadanie dostarczyć danych dotyczących komunikacji, wyżywienia i miejsc noclegowych, natomiast rozdział IV podaje informacje na temat miejsc, które warto odwiedzić.
Czarnogórę podzielono na regiony, którym towarzyszą oddzielne mapy z oznaczeniami opisywanych miast i najważniejszych atrakcji, a także odnośnikami do planów miast. W każdym z podrozdziałów dotyczących danego regionu opisy miast ułożono w porządku alfabetycznym.
Na końcowych stronach przewodnika znajdują się rozmówki polsko-serbskie podzielone tematycznie.
 
„Czarnogóra. Fiord na Adriatyku”,
Draginja Nadaždin, Maciej Niedźwiecki,
Przewodniki Bezdroży,
Wydawnictwo Bezdroża,
Kraków 2010,
s. 208,
cena: 29,90 zł.
 
 
 
 
 
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.