Jak zapobiec epidemii XXI wieku?

Jak zapobiec epidemii XXI wieku?
Jak zapobiec epidemii XXI wieku?
 
 

Otyłość to globalna epidemia XXI wieku. Szacuje się, że na świecie żyje ponad 300 milionów ludzi otyłych. Otyłość to nie tylko dyskomfort psychiczny, związany z wyglądem, ale przede wszystkim groźba wielu poważnych chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń, udar mózgu, cukrzyca, choroby stawów.

Odchudzanie zaś to długi proces. Na pewno zacząć należy od zmiany sposobu odżywiania. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest o wiele trudniejsze niż pierwsze sukcesy w odchudzaniu. Wiele osób po uzyskaniu zamierzonej masy ciała powraca do złych nawyków żywieniowych i zaprzestaje aktywności fizycznej.

Znamy setki diet cud. Nie wszystkie są skuteczne. Odpowiednio zbilansowana dieta jest skuteczna, jeżeli po jej zakończeniu następuje trwała zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia, łącznie z aktywnością fizyczną. Musimy więc wybrać i zastosować taki sposób odżywiania, dzięki któremu można schudnąć i utrzymać tę masę ciała do końca życia. Dieta redukująca masę ciała powinna odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu na białko, niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe, związki mineralne i witaminy.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia proponowane są trzy warianty diety niskoenergetycznej: 1000 kalorii, 1200 kalorii, 1500 kalorii. W pierwszej części książki oprócz nich scharakteryzowano szczególne diety niskoenergetyczne: dietę oczyszczającą niskoenergetyczną, dietę niskoenergetyczną niskoglikemiczną, dietę niskoenergetyczną bez produktów zbożowych lub z małą ich ilością. Druga część książki zawiera wybrane niskoenergetyczne przepisy kulinarne.

Wydawnictwo Lekarskie PZWL poleca:
Diety niskoenergetyczne
Zofia Wieczorek-Chełmińska
wydanie I, 200 stron, cena katalogowa 34 zł
 

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.