Premiera książki "Huśtawka oddechu"

Premiera książki "Huśtawka oddechu"
Już 10 czerwca ukaże się ostatnia powieść ubiegłorocznej noblistki
Herty Müller Huśtawka oddechu w przekładzie Katarzyny Leszczyńskiej.

„Tak odważnego arcydzieła języka długo by szukać w literaturze europejskiej naszych czasów”.
Karl-Markus Gauß, „Süddeutsche Zeitung”

„Powieść polityczna napisana z wyjątkową psychologiczną subtelnością. Pomaga pojąć punkt zerowy ludzkiej egzystencji”.
Stefana Sabin, „Neue Zürcher Zeitung”

„Obozy są doświadczeniem granicznym, które z powodu jego odmienności chętnie odkładamy do lamusa zbiorowej pamięci. Müller wydobywa je z tego wyparcia, za pomocą wirtuozowskiego języka włącza do naszej kultury i czyni dostępnym dla smutku”.
Ruth Klüger, „Die Welt”

„Ta książka nie może i nie chce być dokumentem ani powieścią historyczną i z pewnością nie stoi pod znakiem naiwnego realizmu. Powieść ta, ze swoją gęstą siecią motywów, wytwarza intensywność i obecność, jakich daremno szukać  we współczesnej literaturze niemieckojęzycznej. Manifest pamięci i języka, których złożoną relację dokumentuje w poruszający sposób. Arcydzieło”.
Michael Lentz, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

„Również to, że Müller marginalizuje tło historyczne na rzecz wydobycia tworów pamięci, czyni z Huśtawki oddechu książkę wyjątkową. Ważna i pod względem językowym mistrzowska powieść”.
Nora Reinhardt, „Kultur Spiegel”

„Prawda przeżytych i przecierpianych faktów staje się, w pryzmatycznym odbiciu, prawdą poetycką. Jest to postulat Lessinga wobec dramatu, ale obowiązujący również w opowiadaniu o tym, co potworne. Dramatyczność wyłania się tu z pojedynczych dramatów duszy: strach, nadzieja, rezygnacja, depresja, głód i pragnienie, bieda, zimno, upał, wyczerpanie, marzenia, iluzje, zależność, ból, niesprawiedliwość, cynizm, brak miłości, wycieńczenie, poszukiwanie oparcia (…) – w często groteskowym przerysowaniu doznania te oscylują między tragizmem a komizmem. Wyłania się z nich obraz ludzkiej egzystencji. Huśtawka oddechu jest więc parabolą egzystencji”.
Ulrich Bergmann, www.poetenladen.de

 

O autorce:

Herta Müller – jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej – urodziła się w rumuńskim Banacie. Dzieciństwo i młodość spędziła w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji. Prześladowana przez władze, pisarka wyemigrowała do Niemiec. Zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne przekłady oraz nagrody, w tym Nagroda im. Kleista (1994), Europejska Nagroda Literacka Aristeion (1995) oraz Nagroda Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004). W 2005 roku Herta Müller dostała Berliner Literaturpreis-Heiner-Müller-Gastprofessur. W 2009 roku otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.