Wydawnictwo Literackie podsumowało 2009 rok

Wydawnictwo Literackie podsumowało 2009 rok
Wydawnictwo Literackie przez pół wieku (założone w 1953 roku) swego istnienia kreuje i promuje najciekawsze zjawiska literackie oraz najwybitniejszych twórców literatury polskiej i obcej. Od lat kojarzone jest z edycją dzieł krytycznych, literatury pięknej, a w ostatnich latach także pozycji edukacyjnych: słowników, leksykonów, podręczników do nauczania przedmiotów humanistycznych i języków obcych. 

Rok 2009 okazał się kolejnym udanym rokiem dla Wydawnictwa Literackiego. Obok książek, które trafiły na listy bestsellerów i zdobyły dziesiątki tysięcy czytelników, zainaugurowano edycje, które na trwałe wejdą do literatury polskiej: „Dzieła zebrane” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Dzienniki” Jana Józefa Szczepańskiego. Kontynuowano wydawanie  epistolografii Sławomira Mrozka – w tym roku ukazała się jego korespondencja z Adamem Tarnem. Wydano również niezwykle interesującą korespondencję Tadeusza Różewicza z Zofią i Jerzym Nowosielskimi.

Spośród nowości ukazała się powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Wroniec” Jacka Dukaja – napisana w konwencji baśniowej historia o stanie wojennym, a także debiut powieściowy Ewy Lipskiej „Sefer” i wysoko oceniony przez krytyków „Ostatni raport” Zbigniewa Kruszyńskiego. Ogromną popularnością, jak zwykle, cieszyła się nowa powieść Katarzyny Grocholi „Kryształowy anioł”.

 
Wśród propozycji z literatury światowej, ukazały książki noblisty Orhana Pamuka („Dom ciszy” i „Biały zamek”), zaproponowano także pierwszą z powieści znakomitej tureckiej pisarki Elif Safak: „Pchli pałac”. Kontynuowano wydawanie dzieł Cormaca McCarthy’ego („Krwawy południk”), Doris Lessing („Alfred i Emily”) i Wirginiii Woolf („Pokój Jakuba”). Z wielkim sukcesem wprowadzono na rynek pełne włoskich smaków i zapachów książki Merleny de Blasi („Tysiąc dni w Wenecji”). Jak zwykle mocną stroną wydawnictwa okazała się literatura faktu. Bestsellerem stała się książka biograficzna Tomasza Lema o ojcu „Awantury na tle powszechnego ciążenia”. Ogromne zainteresowanie wzbudziło „Frascati” Ewy Kuryluk. W bogatej szacie graficznej wydaliśmy wysoko ocenioną w Wielkiej Brytanii monografię bitwy warszawskiej autorstwa Adama Zamoyskiego „Warszawa 1920”.
 
Nowością w ofercie wydawnictwa w 2009 roku stały się audiobooki. Ukazały się dwie, bardzo dobrze przyjęte pozycje: „Wroniec Jacka Dukaja w interpretacji Jana Peszka oraz „Stuhrowie” Jerzego Stuhra czytani przez całą rodzinę Stuhrów.

Najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku ubiegłym były:

  • Katarzyna Grochola: Kryształowy Anioł                                           181 992 egz.
  • Olga Tokarczuk: Prowadź swój pług przez kości umarłych               42 161 egz.
  • Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza                        31 592 egz.
  • Katarzyna Grochola: Trzepot skrzydeł                                                21 347 egz.
  • Marlena  de Blasi: Tysiąc dni w Wenecji                                            18 618 egz.
  • Katarzyna Grochola: Upoważnienie do szczęścia                               17 647 egz.
  • Tomasz Lem: Awantury na tle powszechnego ciążenia                      16 809 egz.
  • Orhan Pamuk: Dom ciszy                                                                     16 625 egz.
  • Dorota Sumińska: Zwierz w łóżku                                                        14 405 egz.
  • Jerzy Stuhr: Stuhrowie. Historie rodzinne                                            13 346 egz.

W 2009 roku Wydawnictwo Literackie zanotowało 5,9% wzrost przychodów ze sprzedaży książek, które osiągnęły poziom 18,91 mln zł.

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.