Rok 2009 okazał się kolejnym udanym rokiem dla Wydawnictwa Literackiego. Obok książek, które trafiły na listy bestsellerów i zdobyły dziesiątki tysięcy czytelników, zainaugurowano edycje, które na trwałe wejdą do literatury polskiej: „Dzieła zebrane” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Dzienniki” Jana Józefa Szczepańskiego. Kontynuowano wydawanie epistolografii Sławomira Mrozka – w tym roku ukazała się jego korespondencja z Adamem Tarnem. Wydano również niezwykle interesującą korespondencję Tadeusza Różewicza z Zofią i Jerzym Nowosielskimi.
Spośród nowości ukazała się powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Wroniec” Jacka Dukaja – napisana w konwencji baśniowej historia o stanie wojennym, a także debiut powieściowy Ewy Lipskiej „Sefer” i wysoko oceniony przez krytyków „Ostatni raport” Zbigniewa Kruszyńskiego. Ogromną popularnością, jak zwykle, cieszyła się nowa powieść Katarzyny Grocholi „Kryształowy anioł”.
Najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku ubiegłym były:
- Katarzyna Grochola: Kryształowy Anioł 181 992 egz.
- Olga Tokarczuk: Prowadź swój pług przez kości umarłych 42 161 egz.
- Lucy Maud Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza 31 592 egz.
- Katarzyna Grochola: Trzepot skrzydeł 21 347 egz.
- Marlena de Blasi: Tysiąc dni w Wenecji 18 618 egz.
- Katarzyna Grochola: Upoważnienie do szczęścia 17 647 egz.
- Tomasz Lem: Awantury na tle powszechnego ciążenia 16 809 egz.
- Orhan Pamuk: Dom ciszy 16 625 egz.
- Dorota Sumińska: Zwierz w łóżku 14 405 egz.
- Jerzy Stuhr: Stuhrowie. Historie rodzinne 13 346 egz.
W 2009 roku Wydawnictwo Literackie zanotowało 5,9% wzrost przychodów ze sprzedaży książek, które osiągnęły poziom 18,91 mln zł.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.