Grupa Publicat w 2009 roku

Grupa Publicat w 2009 roku
Firma rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku pod nazwą Podsiedlik-Raniowski i Spółka. Na początku specjalizowała się w książkach dla dzieci, stopniowo poszerzając ofertę o tytuły popularnonaukowe, poradnikowe i beletrystykę. Nazwę PUBLICAT S.A. przyjęto we wrześniu 2004 roku, w związku z planowanym dynamicznym poszerzaniem oferty. Zgodnie z założonym kierunkiem rozwoju, w tymże 2004 roku w skład grupy PUBLICAT weszło wrocławskie Wydawnictwo Dolnośląskie. W roku 2005 dołączyło do nich katowickie Wydawnictwo Książnica. Rok 2006 to wydzielenie programu książek dla dzieci i objęcie ich nazwą Papilon. W roku 2007 częścią grupy stała się warszawska Elipsa. Grupa zatrudnia 65 osób.
 
PUBLICAT S.A jest grupą wydawniczą, publikującą książki adresowane do:

  • dorosłych czytelników (beletrystyka, poradniki, albumy)
  • młodzieży (beletrystyka, książki popularnonaukowe)
  • dzieci (klasyka, autorzy współcześni, książki edukacyjne) .

Katalog PUBLICAT S.A. obejmuje więc pełną ofertę rynkową: od książek dla dzieci przez publikacje popularnonaukowe, słowniki i encyklopedie, albumy krajoznawcze i poradniki po książki z zakresu literatury faktu i literatury pięknej.

Do najważniejszych wydarzeń 2009 roku Grupa Publicat zalicza:

  • Bestseller Empiku w kategorii literatura dziecięca i młodzieżowa – „Zmierzch” Stephenie Meyer
  • Nagroda Księgarzy „Witryna 2009” za książkę z sagi Stephenie Meyer „Przed świtem”
  • Książka „To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego” Krzysztofa Gajdy otrzymała nagrodę Książka Roku w kategorii Biografie przyznawaną przez Magazyn Literacki Książki. 

W 2009 roku Grupa Publicat zanotowała 15,2% wzrost przychodów ze sprzedaży książek, do poziomu 50,58 mln zł. Zysk netto wyniósł ponad 2 mln zł.

W roku ubiegłym Grupa Publicat wydała 446 tytułów, w tym 275 nowości. Łącznie sprzedano 3 639 127 egz. książek w średniej cenie 13,90 zł za egzemplarz.

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.