"Bóg zapłać" od jutra w księgarniach

"Bóg zapłać" od jutra w księgarniach
10 marca 2010
Wojciech Tochman
Bóg zapłać
Seria: ReportażBóg zapłać
to kolekcja znanych reportaży Wojciecha Tochmana, w nowym układzie, tworzącym klarowną, spójną całość. Czas stał się ich sprzymierzeńcem, a zmieniony kontekst społeczny zaskakująco uwypuklił opisywane zjawiska. Opowieści dokumentalne Tochmana nabrały dodatkowej wyrazistości – w jej jaskrawym świetle solidarność i empatia przeplata się z bezkompromisową uczciwością. Bóg zapłać to nie tylko złożony obraz polskiej religijności, ale przede sonda zapuszczona w głąb naszej mentalności.

„Elementarny odruch solidarności i współczucia stanowi zaczyn i sens tych reportaży. A właściwie opowieści o losie – czasem z Księgą Hioba, czasem z antyczną Mojrą w tle”.

Paweł Huelle, „Gazeta Wyborcza”


„Jego reportaże niemal zawsze są wydarzeniem, a zbierające je książki jeszcze większym (dwie z nich trafiły do finału Nike). To w nich rysuje się obszar wrażliwości autora. Nie brakuje w nim miejsca na idola tysięcy słuchaczy i dla wiejskiej dziewczynki, która zaginęła bez śladu”.

Marta Mizuro, „empik.com”


„Te ekstremalne, choć ‚z życia wzięte’ historie, jakby stworzone dla potrzeb tabloidów, pod piórem Tochmana tracą swą plakatową jednowymiarowość. Zamieniają się w wielowarstwowe opowieści, w których jest socjologiczne zacięcie, psychologiczna przenikliwość, metafizyka i literacka maestria, polegająca na bezbłędnym wyczuciu szczegółu”.

Juliusz Kurkiewicz, „Polityka”


„Od przeciętnych reportaży, publikowanych każdego tygodnia w prasie, odróżnia te teksty także  imponujący warsztat. Język, którego używa Tochman, jest mocny, klarowny, nieprzesłaniający nawet na chwilę tego, co najważniejsze”.

Piotr Czerski, „Tygodnik Powszechny”


Wojciech Tochman (ur. w 1969 roku w Krakowie) jest reporterem. Od 1990 roku publikuje w „Gazecie Wyborczej”. Dotychczas wydał następujące książki: Schodów się nie pali, Jakbyś kamień jadła, Córeńka i Wściekły pies. Jest tłumaczony m.in. na angielski, francuski, niderlandzki, fiński, rosyjski, ukraiński i bośniacki.

Adres jego strony internetowej: www.tochman.eu

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.