Andrzej Friszke "Anatomia buntu"

Andrzej Friszke "Anatomia buntu"
Andrzej Friszke
Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi do 1968 roku

 

Przełomowa książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków!

Obraz antykomunistycznej opozycji został zdominowany przez wielkie, masowe wystąpienia. Poznański Czerwiec, warszawski Marzec i okres Solidarności to zdarzenia, które wymieniamy jednym tchem, gdy ktoś zapyta nas o to, jak doszło do upadku komunizmu. Od lat buduje się obraz powszechnego ­– narodowego – oporu. To obraz wygodny i chwalebny, ale czy prawdziwy?

Nie ma w nim miejsca na bohaterów. Nie mieszczą się w nim ludzie, którzy stawiali opór komunistycznej władzy w samotności. Otoczeni murem niezrozumienia, a nierzadko wrogości. Podsłuchiwani, śledzeni, więzieni i upokarzani. Myślenie o nich jest kłopotliwe, bo każe nam zastanawiać się nad własną postawą. Wciąż burzą spokój i zmuszają do refleksji.

W Anatomii buntu Andrzej Friszke próbuje przełamać ten utarty, uproszczony obraz naszych najnowszych dziejów. Świetne pióro autora, nowatorskie podejście do źródeł (w tym także tych zgromadzonych w IPN) i przede wszystkim grono niezwykłych osób, jakie spotkamy na kartach tej książki, sprawiają, że jej lektura to przygoda z historią Polski.

To najważniejsza książka o Polsce i Polakach od przełomu 1989 roku.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.