Religie świata w dialogu

Religie świata w dialogu
Religie świata w dialogu
Pod red. Udo Tworuschki

 

Jak islam ocenia chrześcijaństwo? Czy między buddyzmem a judaizmem zachodzą jakieś podobieństwa? Ile hinduscy uczeni wiedzą o Biblii? I jak każda z religii patrzy na pozostałe? Gdzie spotykają się w wierze, a gdzie są nie do pogodzenia?

Książka ta pokazuje, jak postrzega się wzajemnie i jak ocenia pięć wielkich religii świata: judaizm, chrześcijaństwo różnych wyznań, islam, hinduizm i buddyzm. Uczy, jak rozwijać wzajemne relacje, które instytucje i organizacje angażują się w dialog międzyreligijny i jak wygląda współpraca między religiami w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Seria „Wyobraźnia Dialogu” jest odpowiedzią na widoczną w naszym stuleciu potrzebę rozwoju sztuki myślenia dialogicznego, cierpliwego i odważnego tworzenia kultury dialogu na miarę problemów trzeciego tysiąclecia. Wyrosła z przekonania, że każda religia i kultura jest inspiracją do zastanowienia nad tajemnicą świata, a w szczególności nad różnorodnością dróg i doświadczeń człowieka. Dialog zaczyna się bowiem od akceptacji i szacunku wobec drugiego, od zrozumienia, że „inność” nie jest zagrożeniem, powodem do nieufności i podziału. Wyobraźnia dialogu pomaga uszanować godność każdego człowieka w tajemnicy ikonicznego podobieństwa do Stwórcy – Boga, który „był – dzięki Bogu! – od zawsze Bogiem wszystkich ludzi” (W. Bühlmann).

Seria „Wyobraźnia Dialogu” pod redakcją ks. Jerzego Stranza ukazuje się we współpracy ze Stowarzyszeniem COEXIST.

W serii ukazały się:
Jerzy Stranz [red.], „Dialog w żywiole wyobraźni”. Seria: Wyobraźnia Dialogu nr 1.
Dennis Gira, Fabryce Midal, „Jezus – Budda. Możliwy dialog?”. Seria: Wyobraźnia
Dialogu nr 2.

Bianka Rolando, „Biała książka”. Seria: Wyobraźnia Dialogu nr 3.
Arnold Benz, „Przyszłość wszechświata”. Seria: Wyobraźnia Dialogu nr 4

Kategorie: Religia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.