Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Wrzesień 1939. Wojna totalna

Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Wrzesień 1939. Wojna totalna
Jochen Böhler
Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce. Wrzesień 1939. Wojna totalna
tłum. Patrycja Pieńkowska-Wiederkehr


Bydgoszcz. Częstochowa. Anin
. We wrześniu 1939 mówiono o nich z mieszaniną strachu i niedowierzania. Jak to możliwe, że „cywilizowana” armia niemiecka dokonywała takich strasznych mordów na cywilach? Dlaczego? Po co? A przede wszystkim: Co będzie dalej? Nikt nie mógł jeszcze wtedy przypuszczać, że pamięć o tych wydarzeniach zblednie przez kolejne pięć lat okrutnej okupacji.

A jednak to właśnie te wydarzenia do dziś tkwią jak cierń w stosunkach polsko-niemieckich. Bez odpowiedzi na pytania o los polskich miast i miasteczek w 1939 roku nie jesteśmy w stanie pojąć, jak to możliwe, że hitlerowska armia była zdolna do popełniania tak potwornych okrucieństw na cywilach ze wszystkich zakątków Europy.

Rzetelnie i uczciwie odpowiedzieć na te pytania stara się w Zbrodnicach Wehrmachtu w Polsce młody niemiecki historyk – Jochen Böhler. Choć to trudne do uwierzenia, to nikt przed nim nie sięgnął ani do rozkazów i innych niemieckich dokumentów wojskowych, ani do świadectw i listów żołnierzy! Dzięki wykorzystaniu tych nieznanych dotąd źródeł książka Jochena Böhlera rzuca nowe światło na tragiczny los polskich cywilów w pierwszych dniach wojny.

To książka poruszająca trudne i bolesne tematy, a jej lektura jest wstrząsająca. Ale równocześnie czyni nas mądrzejszymi. Po prostu trzeba ją przeczytać!

Jochen Böhler
(1969) – niemiecki historyk, absolwent uniwersytetu w Kolonii, od 2000 roku pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, autor wielu książek i wystaw fotograficznych o losach Polaków we wrześniu 1939.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.