Wystawa „Życie w kontekstach” opuszcza Warszawę

Wystawa „Życie w kontekstach” opuszcza Warszawę
Wystawa „Życie w kontekstach” opuszcza Warszawę

Już tylko do 31 sierpnia warszawiacy mogą podziwiać fotografie wykonane przez prof. Zygmunta Baumana w latach 70. XX w. przy ul. Czerskiej 8/10.

Od 1 września wystawa będzie gościć w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10.

Wielu miłośników twórczości Zygmunta Baumana nie wie, że Profesor przez pewien czas zajmował się także fotografią i brał udział w wystawach w angielskich salonach fotograficznych. Z jedenastu zamieszczonych w książce fotogramów autorstwa Zygmunta Baumana tylko nieliczne były dotąd publikowane.

Profesor Zygmunt Bauman tak ujmuje kwestię swojej twórczości fotograficznej:
“Zdaje mi się dziś, że te fotografie chwytały coś, czego wtedy nie umiałem jeszcze zwerbalizować, a co ‘werbalizowałem’ odtąd bez przerwy.
Fascynowała mnie w fotografice inna jeszcze rzecz: magia ciemni. Odkryłem tam względność obrazu, względność przedstawienia, względność interpretacji – uzyskując z tego samego negatywu kilka całkowicie odmiennych wizji, o innym temacie, o innej ‘wbudowanej’ wykładni; a różnica wspierała się tylko na wykadrowaniu, na ruchu ręki między soczewką powiększalnika a papierem fotograficznym, na kompozycji i stopniu stężenia odczynników.
Schlebiam sobie, że nauczyłem się patrzeć ‘monochromatycznie’, wydobywać wzrokiem czarno-białe formy spod kontredansu kolorów. Musiałbym się tej sztuki oduczyć i odkrywać na nowo rzeczy, które starałem się ze swej wizji eliminować.
A nadto fotografia kolorowa mnie nie pociąga, koliduje chyba z moim charakterem i temperamentem. Jej postęp odbywa się pod hasłem kolorów coraz wierniejszych, reprezentacji coraz dokładniejszej – ideałem jest niejako zatracenie fotograficznej odrębności, zlanie się fotogramu w jedno ze swym przedmiotem, a być może nawet przedstawienie ‘prawdziwsze jeszcze’ od tego, co przedstawia; A ja nie widzę sensu w fotografii, która miałaby kopiować rzeczywistość niefotograficzną”.

Niektóre prezentowane na wystawie fotografie znajdują się w najnowszej książce Zygmunta Baumana, Romana Kubickiego, Anny Zeidler-Janiszewskiej “Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami”, wydanej w maju 2009 przez Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne. Rozmowa dwojga filozofów z Zygmuntem Baumanem, światowej sławy socjologiem, filozofem i eseistą, który swą karierę naukową zaczynał na Uniwersytecie Warszawskim, a potem wiele lat był profesorem na uniwersytecie w Leeds. Porywający dialog toczy się wokół wielu ważnych spraw zarówno dotyczących kondycji człowieka, diagnozy współczesności, jak i refleksji nad współczesną humanistyką, a wszystko w kontekście wspomnień Profesora i jego życiowych doświadczeń.

Prof. Zygmunt Bauman
(19.XI.1925, Poznań) – socjolog, filozof, eseista, jeden z najważniejszych twórców koncepcji ponowoczesności (płynnej nowoczesności).

Roman Kubicki
– profesor w Instytucie Filozofii UAM oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoich badaniach podejmuje problematykę estetytki, filozofii moralnej oraz antropologii filozoficznej.

Anna Zeidler-Janiszewska
– profesor w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS w Warszawie i wiceprzewodniczaca Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Zajmuje się estetyką i filozofią kultury

Patronat medialny nad książką objęła TVP Historia

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.