Brand sense – marka pięciu zmysłów

Brand sense – marka pięciu zmysłów
Wzrok, czasem słuch… i właściwie koniec. Nawet najbardziej rozpoznawalne marki kierują swój przekaz do oczu, ewentualnie uszu klienta. A co z dłońmi, ustami i nosem? Zwłaszcza nosem – przecież aż 75% naszych emocji wywoływanych jest poprzez zapachy!

 
Dlaczego działy marketingu wielkich firm same ograniczają sobie kanały dotarcia z przekazem reklamowym, całkowicie ignorując Branding 2.0?

Bo nie wiedzą, jakie są fakty?

Bo nie stać ich na innowacyjność w myśleniu?

Bo nie znają książki Brand sense – marka pięciu zmysłów?

Autorem tej publikacji jest Martin Lindstrom, jeden z najoryginalniejszych współczesnych myślicieli w świecie marketingu. BBC okrzyknęło go „światowym futurologiem marki”. Linstrom swoją pierwszą swoją agencję reklamową założył w wieku dwunastu lat, dziś współtworzy sukces takich marek, jak Disney, Pepsi, Philips, Microsoft, Mars, czy też Mercedes-Benz. Światowemu czytelnikowi znany jest dzięki Brand sense oraz Buyology: Truth and lies abort why we buy (w Polsce wydana jako Zakupologia przez wydawnictwo Znak).

Co tak przełomowego znalazło się w Brand sense, że The Wall Street Journal okrzyknął ją jedną z pięciu najlepszych książek o marketingu?

Cytując Philipa Kotlera: „Marka musi dostarczać konsumentom wrażeń zmysłowych i emocjonalnych. (…) Połączenie bodźców wizualnych i dźwiękowych wywołuje efekt synergii. Dołączanie do nich kolejnych bodźców zmysłowych – smaku, zapachu, dotyku – przynosi dalsze korzyści. To jest właśnie podstawowe przesłanie Martina Lindstroma, które stara się przekazać za pomocą licznych przykładów. (…)”

Czy Linstrom ma rację?

Odpowiadając pytaniem na pytanie – jakie marki istnieją od tysięcy lat, są rozpoznawalne przez większość ludzi na świecie, zaś o ich klientach mówimy „wyznawcy”?
Przytłumione światło, zapach kadzidła, powtarzalność rytuałów, płynące z chóru hymny pochwalne, ceremoniał, uroczyste stroje, a nawet specjalne potrawy – zaangażowanie wszystkich pięciu zmysłów okazało się najbardziej skutecznym sposobem, na to, by zwykłych zjadaczy chleba zmienić w wyznawców. Religie to najlepiej zarządzane marki! Od wieków stosują bowiem branding 2.0.

W Brand sense Martin Linstrom pokazuje, w jaki sposób przenieść doświadczenia religijne na grunt rynku i jak z klienta uczynić wyznawcę.

 

Kategorie: Biznes i Ekonomia

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.