Od radości do niepodległości

Od radości do niepodległości
Nowości Wydawnictwa AD OCULOS w pełnej gamie uczuć
– od radości do niepodległości

Pozostały listy Janina Krawczyk
– o kobietach i … dla kobiet

Jest to powieść o dość szeroko zakrojonej fabule, opartej głównie na konfrontacji przeszłości z teraźniejszością. Cztery kobiety spotykają się po latach i kolejno opowiadają o sobie, uzupełniając w dużej części zwierzenia tytułowymi listami.

To jestem cały ja Krzysztof Kamil Baczyński
– poezja oazą w czasach zagłady

Wybór wierszy i prozy poetyckiej jednego z najciekawszych twórców pokolenia wojny i okupacji. Poety, który zginął tragicznie w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Do dziś mówi się i pisze o Baczyńskim, że był nie tylko symbolem swojego pokolenia, ale artystą, który talentem dorównywał największym polskim romantykom.
Do nich też nawiązywał w swej twórczości zwłaszcza do Juliusza Słowackiego. Zbiór zawiera 104 utwory poetyckie, w tym takie znane jak: Kołysanka, Miłość, Romantyczność, Zwycięzcy, Do Matki Boskiej, Elegia o chłopcu polskim, Modlitwa do Bogurodzicy, Kolęda czy Poematy.

Ta co nie zginęła. Antologia poezji, pieśni patriotycznej i niepodległościowej
– poezja wśród bitewnego zgiełku

Tomik został przygotowany wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie, z okazji 90 rocznicy odzyskania Niepodległości. Na 184 stronach zgromadzono najsłynniejsze utwory, takie jak: Bogurodzica, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, Mazurek Dąbrowskiego, Boże coś Polskę, My Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Hymn Polski, czy O mój rozmarynie. Najsłynniejsze nazwiska Józef Wybicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Alojzy Feliński, Wincenty Pol, Artur Oppman czy Kazimiera Iłłakowiczówna to tylko niektóre z nazwisk w tym tomiku. Patriotycznie, wzniośle, pięknie, niepodległościowo.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.