Pasjonujący album o trzech epokach Wrocławia

Pasjonujący album o trzech epokach Wrocławia
Pasjonujący album o trzech epokach Wrocławia

 

 
 
Pascal rozwija serię albumów „Trzy Epoki”. Po Krakowie, Warszawie, Podhalu, Kaszubach czy Górnym Śląsku na półki księgarń trafia Wrocław. Album „Trzy epoki. Wrocław” jest ilustrowaną opowieścią o zmianie, przemijaniu, przeobrażeniu jednego  z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce mającego dramatyczną historię i ciekawą współczesność.

We wstępie do albumu Marek Krajewski, pisarz i mieszkaniec Wrocławia, napisał: „Dwudziestowieczna historia Wrocławia to trzy wcielenia miasta. Nadodrzańska metropolia była naznaczona przez harmonię i rozum, by przeistoczyć się w miejsce czci nagiej i brutalnej siły (1900–1945). Ukarana za swój kult przemocy, runęła w gruzy, na których zakwitło nowe życie – bujne i pełne gwałtownych potrzeb (1945–1989). Teraz (po 1989 r.) Wrocław dokonuje bilansu i pokazuje swe doświadczenia i rany – nie po to, aby się nad sobą użalać, lecz aby nie zatracić sensu istnienia miejsc i krain – historycznej ciągłości.”

„Wrocław” w edycji polsko-angielsko-niemieckiej to kolejny tytuł z  serii „Trzy epoki”  obejmującej albumy: „Polska”, „Kraków” i „Warszawa” w edycji polsko-angielskiej, jak też „Górny Śląsk”, „Podhale” oraz „Kaszuby” w wersjach polsko-gwarowych. Album „Trzy epoki. Wrocław” jest ilustrowaną opowieścią o zmianie, przemijaniu, przeobrażeniu jednego  z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce mającego dramatyczną historię i ciekawą współczesność. Wzbudzi on zainteresowanie obecnych mieszkańców, zakochanych w swoim mieście, także studentów, miłośników sztuk wszelkich i imprez kulturalnych oraz turystów polskich i zagranicznych. Wśród tych ostatnich szczególną grupę czytelników będą stanowić dawni mieszkańcy Wrocławia, odwiedzający go z powodów sentymentalnych.

Tematem serii albumów  są Miejsce i Czas. Wrocław pokazano w trzech różnych okresach historii,  w trzech odsłonach: w okresie przedwojennym, powojennym i współcześnie. Oglądając album, spacerujemy po ulicach, zaglądamy do zaułków, sklepów, obserwujemy uczniów w szkole,  dziewczyny na tańcach, panów i panie w parku, patrzymy na fasady kamienic, wieże kościołów, ruiny. Przed naszymi oczami toczy się codzienne życie mieszkańców: teraz i kiedyś. Każde zdjęcie dokumentuje konkretną chwilę. Zestawienie zdjęć określonego miejsca lub wydarzenia z trzech okresów historii pokazuje upływ czasu. Chociaż zdjęcia mają charakter dokumentacyjny, są pełne nastroju. Dzięki nim można poczuć atmosferę  minionych lat. I tak z układanki zdjęć i podpisów układa się księga pamięci.

Autorem tekstu do albumu „Wrocław” jest wieloletni przewodnik wrocławski Czesław Skrzypczyk. 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.