Najnowsza ksiązka wybitnego publicysty E. Lucasa

Najnowsza ksiązka wybitnego publicysty E. Lucasa
„Nowa zimna wojna”
Edward Lucas

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dzisiejszą Rosję”.

                            ANNE APPLEBAUM, autorka Gułagu

„Edward Lucas wie, o czym pisze. Jego przeżycia w byłym «imperium zła» stanowią solidną podstawę tego opisu początków nowej zimnej wojny. Możemy mieć jedynie nadzieję, że – jak przemówienie Winstona Churchilla z Fulton w 1946 roku, w którym użył określenia „żelazna kurtyna” – książka ta wyrwie z uśpienia zachodnią cywilizację. Powinni przeczytać ją wszyscy, zarówno ludzie z kręgów decydenckich, jak i ci, których po prostu ciekawi, co przyniesie nam przyszłość”.
 
Nowa zimna wojna to wnikliwa i niepokojąca analiza ostatnich dziesięciu lat dryfowania Rosji ku autorytaryzmowi oraz konfrontacji z Europą, Ameryką i resztą świata.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Rosja była biednym i chorym człowiekiem Europy. Teraz jednak władają nią byli funkcjonariusze KGB dysponujący wielkimi pieniędz­mi ze sprzedaży ropy i gazu, dzięki którym zdobywa wpływy na Zacho­dzie, przekupując opo­nentów. Zagraniczne koncerny są rugowane ze strategicznych gałęzi rosyjskiej gospo­darki, a firmy zależne od Kreml sp. z o.o. wchodzą siłą na rynki Europy Zachodniej, z której wypiera ona USA.

Autokratyczne państwo Putina ucisza swoich krytyków i tyranizuje sąsiadów. Wedle Ed­war­da Lucasa morderstwa dziennikarki Anny Politkowskiej i emigranta Aleksandra Litwi­nien­ki to dla nich ostrze­żenie. Z niepokornymi krajami należącym niegdyś do imperium ra­dzieckiego Rosja walczy taką bronią jak blokady energetyczne i handlowe, szantaż atomowy, cyberataki czy dezinfor­ma­cja w radzieckim stylu.

Nowa zimna wojna objaśnia taktykę Kremla i ukazuje słabości Zachodu. Edward Lucas twierdzi, że choć jesteśmy blisko klęski, ciągle jeszcze mamy szanse na zwycięstwo.

Edward Lucas studiował w London School of Economics i na Uniwersytecie Jagiel­loń­skim. Jest korespondentem „The Economist” w Europie Środkowej i Wschodniej, zajmuje się sprawami tego regionu od 1986 roku, pracował m.in. w Moskwie, Berlinie, Pradze, Wiedniu i państwach bałtyckich.

Nową zimną wojnę
wydał już w kilkunastu krajach.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.