"Lucyfer" już w księgarniach

"Lucyfer" już w księgarniach
Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? Lucyfer już w księgarniach!

 

 
Efekt Lucyfera wydany nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN to jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła.
Autor prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę lub ofiarę systemu.

Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo) oraz oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica).
Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

„(…) większość innych osób, które uważamy za bohaterów, jest bohaterami chwili, sytuacji, w której padło wezwanie do służby. Podróż tropem efektu Lucyfera ujawnia więc na koniec swój pozytywny aspekt pozwalając nam uczcić zwykłego bohatera, który żyje w każdym z nas. W przeciwieństwie do „banalności zła”, która zakłada, że zwykli ludzie mogą być odpowiedzialni za najnikczemniejsze akty okrucieństwa i degradacji bliźnich, ja zakładam „banalność bohaterstwa”, która rozwija sztandar bohaterskich Zwykłych Mężczyzn i Kobiet, śpieszących na wezwanie do służby w imię człowieczeństwa, wtedy gdy nadchodzi ich pora do działania. Gdy zabrzmią dzwony, będą wiedzieli, że biją one dla nich.”

fragment tekstu

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.