TERAZ polski – polszczyzna mówiona w Krakowie

TERAZ polski – polszczyzna mówiona w Krakowie
 
TERAZ polski
Polszczyzna mówiona w Krakowie

W dniach 25–26 września 2008 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się konferencja poświęcona w całości polszczyźnie mówionej. Seminarium, zatytułowane „Polszczyzna mówiona: ogólna i regionalna” z pewnością zainteresuje nie tylko językoznawców.

W konferencji, zorganizowanej przez Wydział Polonistyki UJ wezmą udział tak znani językoznawcy jak profesor Bogusław Dunaj z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autora Współczesnego słownika języka polskiego, wydanego w ubiegłym roku przez Langenscheidt Polska, profesor Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz profesor Bogdan Walczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród poruszanych na konferencji zagadnień znajdą się zarówno tematy dotyczące historii języka polskiego, jak i najnowszych tendencji, obserwowanych w jego rozwoju. Słuchacze dowiedzą się, jak w dawnej polszczyźnie określano kłótnię, ale także – jak język mówiony wpływa na pisownię forów internetowych. Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg przedstawi próbę ujęcia najnowszych zjawisk, obecnych w języku polskim drugiej dekady XXI wieku, a prof. dr hab. Bogusław Dunaj zaprezentuje wystąpienie, poświęcone kierunkom badań nad językiem mówionym współczesnych Polaków. Konferencja zainteresuje także admiratorów poprawnej polszczyzny – referat dotyczący naruszania normy językowej w mowie Polaków przedstawi dr Piotr Zbróg z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Podczas krakowskiej konferencji swoje książki zaprezentuje wydawnictwo Langenscheidt Polska, które od roku ma w swej ofercie ponad 20 słowników języka polskiego oraz szereg poradników i ćwiczeń, kształtujących sprawność językową odbiorców w każdym wieku. Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymają w prezencie Podręczny słownik poprawnej polszczyzny M. Dużyńskiej-Markowskiej – jedną z najbardziej aktualnych publikacji tego typu na polskim rynku.

więcej informacji: www.langenscheidt.pl oraz www.terazpolski.pl
 

Kategorie: Edukacja

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.