Nagrodzona Hugo powieść o sensie życia

Nagrodzona Hugo powieść o sensie życia
Nagrodzona Hugo powieść o sensie życia
 
 
 
Sir Richard Burton, dziewiętnastowieczny angielski podróżnik, pisarz i awanturnik, umiera. Jednak śmierć nie jest końcem, jest początkiem. Budzi się w dziwnym świecie – ogromnej krainie, będącej doliną nieskończenie długiej rzeki. Krainie zamieszkanej przez wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i umarli na Ziemi – od neandertalczyków po kluczowe postacie naszej historii.

Wraz z grupką niezwykłych towarzyszy wyrusza w podróż ku źródłom Rzeki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zasadnicze – czym jest ten świat, kto go stworzył i kto w nim ustanawia prawa. Czytelnika przygniata możliwość spotkania za następnym zakrętem Rzeki osób znanych z historii. Z wypiekami na twarzy czekamy na jaką cywilizację natknie się tym razem Richard Burton i co z tego wyniknie. Jednocześnie cały czas zastanawiamy się co to za kraina i w jakim celu została stworzona?! Pierwszy tom cyklu to właściwie jedno wielkie pytanie o sens życia.

Powieść „Gdzie wasze ciała porzucone” rozpoczynająca jeden z najsłynniejszych cykli fantastycznych, zdobyła nagrodę HUGO i uznanie czytelników na całym świecie. Nagrodzona HUGO powieść Gdzie wasze ciała porzucone ukaże się 8 sierpnia nakładem wydawnictwa Mag. Kontynuacją tej powieści jest „Najwspanialszy parostatek” tego samego autora.

Sir Richard Burton to postać historyczna i to całkiem ciekawa. Jako pierwszy Europejczyk zwiedził Mekkę i Medynę (przebrany za muzułmanina!), odkrył jezioro Tanganika, był jednym z najlepszych tłumaczy „Opowieści 1000 i jednej Nocy”, napisał wiele książek podróżniczych i nie tylko. Przez niektórych uważany za łotra, awanturnika, bezbożnika i po prostu chama. Inni uznają go za jednego z największych bohaterów XIX wieku.

Philip Jose Farmer przyszedł na świat w 1918 roku w North Terre Haute w stanie Indiana. Od czwartego roku życia mieszka w Peorii w stanie Illinois, choć przez pewien czas zamieszkiwał także w Syracuse, Ann Arbor, Scottsdale, Beverly Hills i Los Angeles. Od strony ojca jest potomkiem rodu baronów Greystoke, a także przywódcy Wikingów z Orkney, Thorfinna Rozbijacza Czaszek oraz króla wikińskiego Dublina, Ivara bez Kości oraz jego brata, Sigurda Wężookiego.

Trzykrotnie zdobył nagrodę Hugo: w 1953 roku jako najbardziej obiecujący nowy pisarz; w 1967 roku za nowelę “Riders of the Purple Wage”; oraz w 1972 roku za pierwszą powieść o Świecie Rzeki, “Gdzie wasze ciała porzucone”. Jest także laureatem nagrody Burroughs Bibliophile za wkład w propagowanie prozy Rice’a Burroughsa. Philip Farmer znalazł się w międzynarodowym leksykonie intelektualistów “Who’s Who”. Niektóre z jego literackich pseudonimów to Kilgore Trout, Nick Adams, Leo Queequeg Tincrowdor, Paul Chapin, Rod Keen i dr John H. Watson.
 

Kategorie: Fantastyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.