Kot filozoficzny

Kot filozoficzny
KOT  FILOZOFICZNY

 

 
 
Kwong Kuen Shan, pisarka i malarka, stworzyła książkę, która odkrywa prawdziwą naturę kota. Rozbawione czy poważne, skupione czy ciekawskie, koty przedstawione w Kocie filozoficznym są rozpoznawalne dla ich miłośników na całym świecie.
Czerpiąc starannie dobrane wersy ze skarbnicy myśli chińskiej od najdawniejszych czasów po Konfucjusza i ozdabiając je pięknymi akwarelami, Kwong Kuen Shan powierza czytelnikowi prawdziwą perłę poezji i malarstwa.
 
Kwong Kuen Shan urodziła się i wyrosła w Hongkongu. Tam też studiowała zarówno anglistykę, jak i sinologię klasyczną. Potem poświęciła się tradycyjnemu malarstwu chińskiemu, z którego wyprowadziła swój własny, niepowtarzalny styl artystyczny. Kot filozoficzny jest tego wynikiem i potwierdzeniem.
 
Przez wiele lat Kwong Kuen Shan mieszkała i pracowała w Londynie, a teraz osiadła nieopodal walijskiego miasteczka Abergavenny.
 
Artystka chętnie maluje pejzaże, naturalne i urbanistyczne, ostatnio zaś skupiła się przede wszystkim na kotach.
Uczy kaligrafii oraz tradycyjnego chińskiego malarstwa i wystawia swoje prace w miejscu zamieszkania. Jeśli nie maluje i nie pisze, zajmuje się ogrodem, gra na pianinie, gotuje i wspomaga… męża w degustacji jego win.

Kot filozoficzny to z pewnością jedna z najbardziej oryginalnych pozycji nie tylko w „kociej” literaturze. Zebrane w książce, często niezwykle dowcipne, rysunki trafnie oddają kocią osobowość. Towarzyszą im precyzyjnie dobrane cytaty ze starożytnych chińskich tekstów filozoficznych i poetyckich, w których zaklęta jest mądrość wielu wieków. Dowiemy się z nich czegoś i o kotach, i o nas samych, a nawet odnajdziemy wskazówki, jak żyć. Może dzięki nim inaczej spojrzymy na otaczający świat, i jeszcze bardziej docenimy ważne miejsce, jakie zajmują w nim nasze koty.

miesięcznik KOT

Rzeczą chyba niemożliwą jest przetłumaczenie na jakikolwiek europejski język niepowtarzalnie zwięzłej poezji chińskiej, gdzie całe długie zdanie mieści się w pięciu sylabach. Można co najwyżej, tak jak to zrobiła Kwong Kuen Shan, opowiedzieć ją na nowo własnymi słowami. I co najważniejsze – zachować nastrój.
Przez setki lat alchemicy poszukiwali kamienia filozoficznego. Cieszę się, że ja, skromna tłumaczka, miałam okazję odnaleźć filozoficznego kota.

Eleonora Karpuk – tłumaczka

 

Kategorie: Hobby i Poradniki

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.