Bezdroża na literackim szlaku

Bezdroża na literackim szlaku
Bezdroża na literackim szlaku

 

 
 
Podróże kształcą – tak mówi przysłowie. Trzymając w ręce Literacki atlas Polski, mądrość ta nabiera jeszcze bardziej dosłownego wymiaru. Na polskim rynku wydawniczym tak niezwykłych przewodników jest jeszcze nie wiele. Tym bardziej najnowsza publikacja Wydawnictwa Bezdroża zasługuje na uznanie i zainteresowanie.
Kto bywał na Stawisku u Iwaszkiewiczów i jak tam trafić? Kim był naprawdę Staś Tarkowski z Książki w Pustyni i w puszczy? Czy książki Güntera Grassa mogą być przewodnikami po Gdańsku? Takie właśnie sekrety polskiej literatury, wszystkim wielbicielom książek i podróży zdradza Literacki atlas Polski.
 
Każdy z rozdziałów tego niezwykłego przewodnika poświęcony jest jednemu województwu i prezentuje najciekawsze, warte zwiedzenia miejsca. Klucz doboru opisanych miejsc jest kluczem literackim a opisane w atlasie miejsca w sposób oczywisty lub zupełnie zaskakujący i dotąd nieznany łączą się ze znanymi nam wszystkim tytułami książek. Przewodnik ten jest świetną propozycją zarówno dla tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o okolicy w której mieszkają, dla tych którzy planują ciekawe i nieszablonowe wakacje w Polsce, a także dla wszystkich miłośników literatury dla których książki i odkrywanie ich tajemnic to szansa na prawdziwą przygodę.
 
Wyjątkowość Literackiego atlasu Polski polega również na sposobie jego tworzenia. Powstał on  we współpracy Wydawnictwa Bezdroża, Instytutu Książki oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program realizacji tego przedsięwzięcia rozpoczął się w 2005 r. i zanim powstał tekst Literackiego atlasu Polski, uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół z całej Polski przystąpili do przeczesywania historii swoich miejscowości w poszukiwaniu literackich śladów i tropów zawartych w największych dziełach polskiej literatury. Swoje czasem fascynujące i powszechnie nieznane odkrycia, archiwalne zdjęcia, dokumenty, przekazali w ręce redaktorów, a najciekawsze z nich zawarte zostały na kartach tego niezwykłego przewodnika po Polsce. Napisane z pasją teksty uzupełnione zostały o fotografie, rysunki, mapy oraz fragmenty najciekawszych utworów literackich.
 
Dowodem na to, że idea turystyki literackiej jest znakomitą alternatywą dla wakacyjnego wylegiwania się na leżaku jest fakt, że na rynku ukazał się już Świętokrzyski szlak literacki, a podobnej publikacji już niebawem doczeka się Małopolska.Należy dodać, że Literacki atlas Polski święcił już swoje tryumfy w czasie niedawno zakończonych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, jako jedna z najlepiej sprzedających się pozycji książkowych Wydawnictwa Bezdroża!
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.