"Atlas zbuntowany" znów w sprzedaży

"Atlas zbuntowany" znów w sprzedaży
Atlas zbuntowany Ayn Rand znów w sprzedaży
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazało się wznowienie wspaniałej powieści Ayn Rand.
Atlas zbuntowany według Biblioteki Kongresu USA jest drugą po Biblii najczęściej czytaną książką w Stanach Zjednoczonych. Autorka przedstawia w niej fundamenty swojej oryginalnej filozofii obiektywizmu.

Co wprawia świat w ruch? Kim jest John Galt? Niszczycielem czy wyzwolicielem? Dlaczego musi toczyć wojnę nie ze swoimi wrogami, lecz z tymi, którzy najbardziej go potrzebują? Dlaczego najtrudniejszą bitwę toczy przeciwko ukochanej kobiecie? Jakaż to przyczyna sprawia, iż genialny przedsiębiorca zmienia się w bezwartościowego playboya, wielki przemysłowiec pracuje na rzecz własnego upadku, kompozytor porzuca karierę w noc swego triumfu, a piękna kobieta kierująca siecią kolei transkontynentalnych zakochuje się w mężczyźnie, któremu poprzysięgła śmierć? Zdumiewająca opowieść o człowieku, który postanowił zatrzymać silnik świata – i uczynił to. Historia kryminalna, jednak nie o morderstwie dokonanym na ludzkim ciele, lecz o morderstwie – i odrodzeniu – ducha ludzkiego.

Wydaje mi się, że jestem zarówno filozofem teoretycznym, jak i autorkę beletrystyki. Najbardziej interesuje mnie jednak to ostatnie; pierwsze jest tylko środkiem wiodącym do ostatniego, środkiem absolutnie koniecznym, lecz jednak środkiem; celem jest opowieść fikcyjna.  Bez zrozumienia i wyrażenia właściwej opowieści, ale odkrywanie zasady interesuje mnie jedynie jako odkrywanie właściwej wiedzy, którą będę stosować w swoim życiowym celu, a moim życiowym celem jest kreacja takiego świata (ludzi i zdarzeń), który mi się podoba – to znaczy: świata człowieka perfekcyjnego.

                                                                                                                                               Ayn Rand 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.