Jacek Tittenbrun w Poznaniu

Jacek Tittenbrun w Poznaniu
JACEK TITTENBRUN W POZNANIU

5 czerwca w gmachu Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa odbędzie się spotkanie autorskie profesora Jacka Tittenbruna, autora, który w czterech tomach dokonał opisu i analizy polskiej prywatyzacji.

JACEK TITTENBRUN
„Z DESZCZU POD RYNNĘ.
KULISY POLSKIEJ PRYWATYZACJI”

Z deszczu pod rynnę to niezwykła historia polskiej prywatyzacji – kluczowego procesu transformacji ustrojowej. Niezwykła nie tylko bynajmniej ze względu na ilość poświęconych jej stronic [owoc kilkunastoletniej pracy autora]. Jacek Tittenbrun, profesor socjologii z Poznania rozpoczyna tę narrację jeszcze w realnym socjalizmie i prowadzi ją przez wszelkie meandry jakim podlegała po 1989 roku.
czytelnik poznaje wszystkie większe i mniejsze, bardziej i mniej znane, a nawet te zupełnie nieznane afery i skandale w jakie obfitowały przemiany własnościowe w naszym kraju. Specyfika i walor socjologicznego i humanistycznego spojrzenia autora polega na tym`, iż na tę powikłaną często historię patrzymy przez pryzmat ludzi – jednostek i grup biorących w niej udział. Takiego spojrzenia na prywatyzację dotychczas w polskiej literaturze nie było. Ale książkę wyróżnia nie tylko to; mimo kompetencji naukowych autora, mnogości przytaczanych faktów nie przytłacza ona czytelnika. Dzięki jego lekkiemu pióru nie jest to bowiem typowa akademicka księga przeznaczona i zrozumiała dla wąskiego czy wręcz elitarnego kręgu osób. Przeciwnie, styl autora w równej mierze co opisywane zdarzenia wciąga czytelnika w lekturę, nie pozwalając mu się od niej oderwać, tak jakby czytał jakiś dobry kryminał. Bo czyż historia rodzimej prywatyzacji nie była kryminałem – sugeruje autor.

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.