"Madame Lafarge" w IW PAX

"Madame Lafarge" w IW PAX
IW PAX
prezentuje
Aleksander Dumas
„Madame Lafarge”
 
 
 
Nasza najnowsza propozycja to niepublikowane dotąd w formie książkowej dzieło wielkiego pisarza francuskiego, znanego na całym świecie nie tylko wśród  miłośników literatury.
 
Sprawa Pani Lafarge była dla dziewiętnastowiecznej Francji tym, czym w międzywojennej Polsce proces Gorgonowej: budzącą wielkie emocje, nigdy do końca niewyjaśnioną zagadką kryminalną. Czy pochodząca z arystokratycznej rodziny kobieta otruła swego męża – gbura, prostaka i oszusta? Aleksander Dumas kilka razy zetknął się osobiście z oskarżoną, znał jej rodzinę. Kilkanaście lat po śmierci Marii Lafarge wrócił do wspomnień, by napisać biografię swej tajemniczej znajomej.    
 
Dzieło to, które pierwotnie drukowane było w odcinkach w prasie, to barwna gawęda, w której mistrz fabuły pisze o autentycznych wydarzeniach. Są w niej bywalcy arystokratycznych salonów i spiskowcy, jest anegdota, miłość i polityka. Przede wszystkim jednak Dumas maluje wyrazisty portret psychologiczny kobiety nieprzeciętnej, obdarzonej talentem literackim, lecz nie znajdującej dla siebie miejsca w ówczesnym społeczeństwie.
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.