Bezdroża w Wilnie, które nie jedno ma imię

Bezdroża w Wilnie, które nie jedno ma imię
Bezdroża w Wilnie, które nie jedno ma imię

 

 
 
Czy zasadnym jest mickiewiczowskie stwierdzenie „O Litwie dalibógże!, mniej wiem niż o Chinach”? Jeśli nawet do tej pory tak było, to po skierowaniu swych kroków do tego cudownego miasta z przewodnikiem Wilno Barok z kamienia i obłoków wydanego przez Wydawnictwo Bezdroża stwierdzenie to, już na pewno aktualna nie będzie.
Wilno ma wiele twarzy: polską, litewską, żydowską ale również tatarską, karaimską czy niemiecką. Miasto to do dziś wzbudza żywe emocje w umysłach Polaków – zarówno tych starszych, pamiętających jeszcze czasy gdy miasto znajdowało się w granicach Polski, jak też młodszych, którzy z racji odnajdywania korzeni rodzinnych czy zainteresowań historycznych mają do niego duży sentyment. Od kilkunastu lat na skutek zmian politycznych i ekonomicznych Wilno odzyskało wiele ze swojego przedwojennego uroku, kameralnego piękna i blasku jaki rozpościerają odnowione, barokowe kamienice w poronieniach zachodzącego słońca. Dzisiaj również tradycyjny sentyment do „miłego miasta” marszałka Piłsudskiego coraz częściej  łączy się z obrazem miasta nowoczesnego, tętniącego życiem w dzień i w nocy, pełnego nie tylko znanych pereł architektury, leczy wszelkich wynalazków nowoczesności centrów handlowych, restauracji i klubów. Przewodnik Wilno ułatwi zainteresowanym dotarcie na Litwę oraz do wszystkich obiektów zabytkowych w Wilnie. Na ponad 200 stronach pokazuje szkic historii Wilna i jego dziedzictwa kulturowego oraz  daje sporą garść informacji o współczesnej Litwie. Zawiera komplet wiadomości dla tych, którzy chcą w tym mieście spędzić nieco czasu. Świetnie pokazuje jak i gdzie przenocować, co i gdzie zjeść oraz gdzie pójść wieczorem by  wykorzystać pobyt w Wilnie na obcowanie z pięknem a zarazem przyjemność, relaks i dobrą zabawę.
Doskonałym pomysłem było zawarcie w przewodniku 9 tras spacerów, zaplanowanych jako wycieczki piesze ulicami, placami i parkami niemal całego miasta, co pozwala delektować się urokiem miasta i zachwycać się nim krok po kroku .
 
Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.