Podróże w poszukiwaniu diabła z Michałem Kruszoną

Podróże w poszukiwaniu diabła z Michałem Kruszoną
Podróże w poszukiwaniu diabła z Michałem Kruszoną

18 marca nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukaże się dodruk wspaniałej książki Michała Kruszony Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła, będącej opowieścią o kresach Europy, kryjących liczne tajemnice.
Książka została wydana w serii Biblioteka Poznaj Swiat, która powstaje pod okiem Wojciecha Cejrowskiego. Każda książka tej serii to także album niezwykłych fotografii, a autorzy pamiętają o tradycji podróżniczej (Fiedler, Halik), o łowcach przygód, którzy zajmują się eksploracją zawodowo (Pałkiewicz, Cejrowski), ale także o podróżnikach mniej znanych.

Kresy zawsze mnie fascynowały. Książka Kruszony to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska stworzyła unikalny kulturowy tygiel. Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności. To oni wyzwalają chęć powrotu.

Tadeusz Zysk, Wydawca


Szczegółowe badania grobu poczyniono w 1933 roku. Ku zaskoczeniu naukowców znaleziono w miejscu pochówku Drakuli kości konia, a między nimi pierścień władcy, który wedle przypuszczeń należał do Vlada Tepesza. Ta udokumentowana historia dodała jeszcze smaczku niezwykłej legendzie, która pobudza wyobraźnię milionów ludzi na świecie.

Michał Kruszona – ur. w 1964 r. w Poznaniu, ukończył historię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pracę magisterską napisał z chasydyzmu, fascynuje go Rumunia, a niniejszą książkę poświęcił poszukiwaniu diabła – zabawny człowiek. Ma poczucie humoru i zaciekawia.
Żonaty, dzieciaty. Zrobił studia podyplomowe na UJ w Krakowie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Kilka lat pracował jako nauczyciel historii, co porzucił na rzecz firmy Citroen. Zatrudnił się jako dziennikarz w „Głosie Wielkopolskim”, następnie w Domu Pomocy Społecznej dla mężczyzn, a obecnie jest dyrektorem Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach, gdzie stworzył jedyną w Polsce kolekcję współczesnego malarstwa na desce – facet z fantazją!

Wojciech Cejrowski
Poznaj Świat

 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.