"Pandrioszka" już w sprzedaży

"Pandrioszka" już w sprzedaży
„Pandrioszka”
Krystyny Kurczab-Redlich

 

Autorka, z zawodu ziennikarka, trafiła do Rosji przypadkiem, podróżując z mężem, korespondentem TVP. Kraj ten zafascynowała ją tak bardzo, że spędziła w nim kilkanaście lat, współpracując – jako „wolny strzelec” – z polską prasą oraz telewizją Polsat. W 1997 roku przyjechała do Czeczenii i wracała tam później wielokrotnie. Swoje doświadczenia zamknęła w artykułach i reportażach ( publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”,

 „Życiu Warszawy”, „Dzienniku Polskim”, „Wprost”, „Polityce” i „Newsweeku”), a także w książkach Pandrioszka i Głową o mur Kremla (Nagroda „Książka Jesieni 2007”) oraz w filmach dokumentalnych o Czeczenii.

Jest laureatką specjalnej nagrody SDP za publikacje na tematy międzynarodowe – Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego – a ponadto nagrody Amnesty International, nagrody im. Melchiora Wańkowicza i wielu innych. W roku 2005 na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo Wojny, Amnesty International i Fundacji Helsińskiej została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pandrioszka (czyli PUSZKA PANDORY W MATRIOSZCE) to fascynujący opis przemian obyczajowych, społecznych i politycznych, które zaszły w Rosji w latach 90., próba określenia i pojęcia rosyjskiej inności.  

„Pandrioszka jest książką ważną i w wielu swoich fragmentach bardzo przejmującą. Czuje się za nią duży zapas wiedzy (…). Krystyna Kurczab-Redlich stara się przekazać rosyjską rzeczywistość tak, jak  ją widzi człowiek myślący po rosyjsku, rozumujący po rosyjsku”.

Ryszard Kapuściński

 

„To książka niezwykła i bardzo interesująca. Na szczególną uwagę zasługuje – odmienny od dotychczasowych, głębszy i wspaniale napisany reportaż z Czeczenii”.

Zbigniew Brzeziński

 

„Takiej książki o Rosji jeszcze nie było. Niezwykle interesująca i – momentami, w niemal poetyckiej prozie reportażu z Czeczenii – nowatorska”.

Czesław Miłosz

 

„Książka jest wstrząsająca miejscami, nieraz wzruszająca, stale fascynująca – przez pasję do faktu, do ludzi, do miejsc. Książka fascynująca, ale i straszna – bo prawdziwa. Taką książkę trudno zapomnieć”.

Bronisław Geremek
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.