Michael Sowa o „Tam, gdzie nie pada” w Programie 1 Polskiego Radia

Przegląd

Michael Sowa, autor powieści „Tam, gdzie nie pada” wydanej nakładem Wydawnictwa LIRA, w audycji „Moje Książki” rozmawiał z Magdą Mikołajczuk m.in. o trudnych warunkach, w jakich Ślązacy podróżowali przez ocean, o Indianinie mówiącym po śląsku oraz o roli prysznica i kota w rodzeniu się pomysłów literackich.

Autor snuje opowieść inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, które rozpoczęły się na Śląsku w połowie XIX wieku. Pełna subtelnej ironii, epickiego rozmachu oraz historyczno-regionalnego kolorytu uwodzi czytelnika niczym ludowa ballada. Z jednej strony prawdziwa i mocno osadzona w realiach XIX-wiecznej Polski i Ameryki, z drugiej – barwna jak fantastyczna chłopska odyseja, w której króluje ślonsko godka. Napisana zadziornie i swojsko, szkicuje pełen emocji, żywy i barwny portret zbiorowości, która postanowiła opuścić zamieszkiwaną od pokoleń ziemię w poszukiwaniu lepszego losu aż za oceanem.

Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnica przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponad dwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

 

Kategorie: Literatura, Wydarzenia
Tagi: Lira