Świat Książki podsumował 2007 rok

Świat Książki podsumował 2007 rok
Działający od 1994 r. Świat Książki jest jednym z największych wydawnictw w Polsce. Oferta wydawnictwa obejmuje literaturę piękną, polską i obcą, literaturę faktu, albumy, poradniki, książki dla dzieci, jak również także pozycje edukacyjne: leksykony, słowniki, podręczniki do nauczania przedmiotów humanistycznych i ścisłych, w sumie – ponad 400 tytułów rocznie. Do Świata Książki należy też sieć 24 księgarń w 21 miastach Polski.
 
Świat Książki jest nie tylko wydawcą książek i klubem, ale i instytucją kulturo- i opiniotwórczą. W 1996 r. Świat Książki zainicjował Festiwal Literacki „Warszawa Pisarzy”, zainicjował cykl spotkań nazwanych Czwartkami Literackimi, które miały miejsce w Teatrze Małym i których gośćmi byli najznamienitsi twórcy. W ramach wyszukiwania nowych talentów Świat Książki organizował kilka edycji konkursu na powieść. Wydawnictwo organizuje te liczne wieczory autorskie. Dzięki Światu Książki czytelnicy mieli okazję spotkać się m.in. z Carlosem Fuentesem, Dennisem Lehane’em, Borysem Akuninem i oczywiście z polskimi autorami.
Na uwagę zasługuje też społeczna działalność Świata Książki. Liczne dary w postaci książek przekazywane są bibliotekom szkolnym, domom dziecka, organizacjom pozarządowym i na cele związane z propagowaniem literatury i czytelnictwa. Wspieramy m.in. akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, a także polski oddział PEN-Clubu.
 
Ze Światem Książki ukazują się książki takich autorów, jak m.in.: Hanna Krall, Janusz Głowacki, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Henryk Grynberg, Carlos Fuentes, Borys Akunin.
W 2006 r. pojawiła się nowa seria literatury obcej, seria Lemur, prezentujaca największe dokonania współczesnej światowej prozy.
 
Świat Książki to również największy klub czytelniczy, zrzeszający obecnie ok. 500 tys. członków. Członkostwo jest bezpłatne, a każdy klubowicz otrzymuje pięć razy w roku bezpłatny katalog z ofertą.
 
W 2007 roku w wydawnictwie zatrudnionych było 207 osób
 
 
 
Najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku ubiegłym były:
  • Patrick Sueskind, Pachnidło
  • Witold Bereś, Krzysztof Brunetko, Kapuściński: nie ogarniam świata
  • Michał Komar, Władysław Bartoszewski Wywiad rzeka
  • Paulo, Coelho, Życie
  • Grzegorz Miecugow, Tomasz Sianecki, Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu
  • Manuela Gretkowska, Kobieta i mężczyźni
  • Tomasz Lis, PIS-neyland
  • Lisa See, Miłość Peonii
  • William Somerset Maugham, Malowany welon
  • Joseph Murphy, Potęga podświadomości

W 2007 roku Świat Książki zanotował 2,35% wzrost przychodów ze sprzedaży książek, które wyniosły 131 mln zł. Sprzedaż internetowa generuje 11% obrotów.

 
 
 
W roku ubiegłym Oficyna wydała 554 tytuły, w tym 399 nowości. Łącznie sprzedano 5,6 mln egzemplarzy książek.
W 2008 roku ŚK planuje wydanie 320 nowości.
 
 
Kategorie: Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.