Ranking Bibliotek 2015

Ranking Bibliotek 2015

Przegląd

Za nami piąta edycja rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” czytamy w dzienniku „Rzeczpospolita”. Na pierwszym miejscu – podobnie jak przed rokiem – znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin.

ranking bibliotek 2 2015

Na podium są też placówki ze Świątek i Łomży. Przed rokiem także były wysoko – odpowiednio na 4. i 5. miejscu. O ile Barcin wygrał z dosyć wyraźną przewagą, o tyle bój o kolejne miejsca był wyjątkowo zacięty. Tuż poza podium znalazła się Biblioteka z Polanicy-Zdroju.

Warto odnotować duży awans niektórych placówek. Z 14. na 5. miejsce wskoczył Morąg, z 24. na 7. Włodawa, a z 49. na 6. Świeradów-Zdrój.

W ocenie placówek brano pod uwagę m.in. powierzchnię biblioteki i filii oraz wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce i zakup nowych książek. Inne kryteria to m.in.: dostępność tytułów prasowych, internetu i nowych mediów, posiadanie strony internetowej, a także udogodnienia dla niepełnosprawnych.

W opracowaniu rankingu wykorzystano również dane z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w ubiegłym roku.

Jak podają autorzy zestawienia, wydatki publiczne na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w 2014 r. w Polsce przekroczyły 9,3 mld zł, z czego ponad 1,7 mld zł pochodziło z budżetu państwa, a 7,6 mld zł dołożyły samorządy.

czytaj więcej: TUTAJ

 

Kategorie: Biblioteki, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.